Поставување спомен обележје за Првата светска војна во НП Пелистер

Од:

Амбасадорот на САД Џес Бејли денеска ќе го промовира меморијално обележје на патеката од Првата светска војна во Националниот парк Пелистер.

Новото обележје, како што соопштија од американската Амбасада, ја нагласува улогата на Соединетите Американски Држави во Македонија и на Балканот за време на Првата светска војна.

На свеченоста во Информативниот центар Пелистер амбасадорот Бејли ќе им се обрати на присутните по повод стогодишнината од приклучувањето на САД на Првата светска војна, а ќе зборува и за значењето на евроатлантските односи.

Амбасадорот Бејли во оваа пригода ќе им врачи благодарници на лицата кои помогнаа во реализирањето на овој настан.

Би можело да ве интересира

76-годишен скопјанец е планинарот кој почина на Пелистер, потврди МВР

Падна првиот снег

Катерина Ѓуровски

Еурофарм Пелистер го претстави пикерот Васиљев: Дојдов во Битола да освојувам трофеи

УЈП во лов на фирмите поврзани со „Рекет“, контроли на фирми во Струга и во Битола

Маја Илиевска-Пачемска

„Спомени од Првата светска војна“ во Музејот на македонската борба

Наум Локоски

Македонска вечер на филмската ретроспектива за сто години од крајот на Првата светска војна

Ана Ололовска