veligden

Македонија

Заев: Да се воздржиме од посета на црквите и да ја упатиме благодарната молитва во нашите домови

А1он
Денешниот ден, Велики Петок, во пресрет на најголемиот православен христијански празник на победата на животот над смртта, наместо во храмовите да го поминеме дома, во
Македонија

Г.г. Стефан: Повикуваме на прифаќање на мерките, чување на здравјето, навремено примање лекови и вакцини, да се оддадеме и на постојана молитва

А1он
Велигден, денот на Христовото воскресение, е празник на животот и настан што ја промени историјата на светот. Воскреснатиот Господ е почеток и крај, и под
Македонија

Редарски служби за Велигден и Рамазан Барјам, кинеските вакцини во петок

А1он
Верските лидери за Велигден и Рамазан Барјам ќе треба да обезбедат редари, задолжени за организирање на чествувањето кои би требало да се одржува надвор, односно
Македонија

АХВ пред Велигден ги засилува контролите на храната

А1он
Во пресрет на велигденските празници и зголемената побарувачка на јајца, бои за јајца, месо и други прехранбени производи, инспекциските служби на Агенцијата за храна и
Македонија

Велики Петок и вториот ден на Велигден се неработни денови

А1он
Велики Петок пред Велигден (30 април), е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.
Македонија

Почна Страстната седмица пред Велигден

А1он
За православните христијани денеска почна Страстната – Страдалната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник
Македонија

г. Партениј посака благословена и добра Четириесетница

А1он
Епископот г. Партениј и игумен на свештената бигорска Обител посака благословен пост и добра Четириесетница. – Светиот и велик четириесетдневен пост е најстариот и најстрог
Регион

Грците се прилагодија на препораката да останат дома за Велигден

А1он
Празните улици, намаленото движење, но и податоците од полицијата, покажуваат дека Грците се прилагодија и целосно ја почитуваа препораката да останат дома за Велигден и
Македонија

Алијанса за Албанците: Прославата на Велигден во Бигорски претставува скандал и кршење на сите мерки

А1он
Алијанса за Албанците по повод велигденскиот празник испрати честитка до секој православен верник што денеска слави со надеж мирот и здравјето да бидат присутни во