katolicka crkva

Свет

ВИДЕО: Пак гореа католички цркви во Канада по скандалот со необележани индијански гробови

А1он
Во Канада, по откривањето на 182 необележани гробници под црковно училиште, трето по ред, запалени се две католички цркви. Пожарникарите вчера околу три часот по
Свет

Нов педофилски скандал во Католичката црква – во Полска пријавени 368 случаи на сексуална злоупотреба на деца од свештеници

А1он
Полската католичка црква во својот последен извештај за случаите на сексуално злоставување малолетни лица наведе дека во периодот од 2018 до 2020 година 292 припадници
Свет

ВИДЕО: Свештеник падна во немилост на Католичката црква, во живо на Фејсбук го гонел ѓаволот од американските избори

А1он
Свештеникот Џон Залсдорф, кој служел во општината Медисон во државата Висконсин, е исклучен од страна на Католичката црква во САД, откако одржал церемонија на истерување
Македонија

Света божиќна литургија во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје

А1он
Традиционално, централната прослава по повод христијанскиот празник Божиќ според грегоријанскиот календар, се одржа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде се одржа божиќна
Регион

Продолжувањето на полицискиот час пред Божиќ е избрзана и дискриминаторска одлука, смета Албанската католичка црква

А1он
Првиот човек на Католичката црква во Албанија, монсињор Џорџ Френдо, реагираше по одлуката на Комитетот на експерти за справување со пандемијата, за зголемување на времетраењето
Свет

Новоизбран бискуп во САД се повлече по обвинувањето дека злоставувал деца

А1он
Католички бискуп во Соединетите Држави се повлече од позицијата помалку од три месеци по неговото назначување, поради обвинувања дека злоставувал деца. Ватикан објави дека бискупот
Свет

Католичката црква призна сексуалнa злоупотребa на 3.000 деца во Франција

А1он
Најмалку 3.000 деца биле жртви на сексуална злоупотреба на свештеници на Католичката црква од 1950 година наваму, соопшти посебна комисија формирана за да ги истражи
Свет

Свештеникот Френсис Мишел, кој заедно со „жолтите елеци“ пееше „Макрон е глупав“, е тргнат од Црквата

А1он
Свештеникот Френсис Мишел, кој стана познат на социјалните мрежи по тоа што одржа „антимакронска миса“ за време на кризата заедно со „жолтите елеци“, е расчинет
Македонија

Заев на миса за Божик во Католичката црква: Да ги дочекаме идните денови со ведрина и верба дека секој нареден ден ќе биде подобар

А1он
Премиерот Зоран Заев, присуствуваше на црковната служба со која по повод празникот Христово раѓање – Божик, во храмот „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје чиноначалствуваше д-р
Македонија

Католиците, протестантите и дел од православните го слават Раѓањето Христово – Божик

А1он
Католичките верници, протестантите и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Традиционално, во Македонија централната