bigorski manastir

Македонија

Претставници од Бигорскиот манастир иконата на Св. Георгиј Победоносец ја однесоа во светогорскиот манастир Ксенофонт

А1он
Со благослов на епископ Антаниски г. Партениј делегација од Свештената Бигорска обител денеска ја однесоа иконата на Свети Георгиј Победоносец на Света Гора, во манастирот
Македонија

Комбе за џамијата во Арачиново, лустери и темјан за Бигорски манастир: Донации од Агенцијата за одземен имот

Орце Костов
Директорот на Агенцијата за управување со одземен имот, Дритон Небиу кој доаѓа од Алијанса за Албанците, доделил комбе на џамија во Арачиново и трактор со
Македонија

Владиката Партениј и монасите и монахињите од Бигорски, Рајчица, Пречиста и Кнежино на средба со Вселенскиот патријарх

А1он
Епископ г. Антаниски, игумен на бигорската Обител и монашко братство и сестринствата, од четирите манастири Бигорски, Рајчица, Пречиста и Кнежино, кои се под негово духовно
Македонија

Делегација од Бигорски, Рајчица и Пречиста на средба со митрополитот г. Тимотеј

А1он
Делегација составена од претставници на бигорското монашко братство и на сестринствата од манастирите Рајчица и Пречиста остварија средба со надлежниот архијереј на Дебарско-кичевската епархија, Неговото
Македонија

Мета во посета на Бигорски: Манастирот е исклучително богатство за православните верници и за сето човештво

А1он
За мене денеска беше извонредно изненадување да го посетам Бигорскиот Манастир. Едно исклучително богатство за православните верници и за сето човештво. Уште еден повод не
Македонија

Бигорски манастир го одбележува патронот

А1он
Познатото македонско древно светилиште „Свети Јован Крстител“, попознат како Бигорски манастир, го одбележува Отсекувањето на чесната глава на неговиот славен патрон и небесен застапник, великиот
Култура

Наскоро документарен филм за Бигорскиот манастир

А1он
Во рамки на одбележувањето на 1000-годишнината од основањето на Бигоскиот манастир наскоро светлото на денот ќе го види уште еден значаен документ. Станува збор за
Култура

„Вековитиот Светилник“ на проф. Вера С. Антиќ засветли во Бигорски во чест на илјадалетието

А1он
Во чест на илјада годишнината од основање на познатото македонско древно светилишти, Бигорскиот Манастир, во убавиот амбиент на големата приемна сала на манастирот, беше промовирана
Култура

Изложба „1000 години Бигорски Манастир“

А1он
Во соработка со Бигорски манастир, Ансамбл Македонија подготви изложба со двадесеттина најдрагоцени икони оттаму, по повод прославување на 1000 години постоење на Бигорски манастир. На
Култура

Во Битола отворена изложба „1000 години Бигорски манастир“

А1он
Изложба „1000 години Бигорски манастир“ во која се преставени 17 икони-копии, две фрески и една плаштеница од Бигорски манастир синоќа беше отворена.во Битола во рамки