ilir meta

Регион

Мета: Едвај чекам да се вратам во политичките битки, на земјата и е потребно вистинско лидерство

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека едвај чека да се врати во „политичките битки” по завршувањето на неговиот мандат. Според него, тоа е неопходно во
Регион

Коронавирусот ја одложи расправата во Уставниот суд за разрешување на претседателот Мета

А1он
Уставниот суд на Албанија попладнево информираше дека е одложена расправата, закажана за утре, во врска со одлуката на албанскиот парламент за разрешување на шефот на
Македонија

Мета: Да креираме стабилни перспективи за задржување на младите во регионот

А1он
Егзодусот на младите од регионот, особено од Албанија, кај мене предизвикува голема загриженост, но ова е конкретен факт. Најголем проблем е заминувањето на најинтелектуалните и
Uncategorized

Пендаровски – Мета: Деблокада на процесот и побрз почеток на преговорите на двете земји за влез во ЕУ

А1он
Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска го прими претседателот на Албанија Илир Мета, кој е во посета на земјава, и на средбата разменија мислења за
Македонија

Мета го потпиша договорот за заеднички гранични контроли со Македонија

А1он
Претседателот Илир Мета вечерва објави дека го потпишал договорот со Северна Македонија за заеднички контроли на граничните премини. -Програмата за соработка Северна Македонија-Албанија, чија главна
Регион

Мета бара итни, ефикасни мерки по извештајот дека Албанија е последна во Европа според Индексот за владеење на правото

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета реагираше во врска со извештајот за Индексот за владеење на правото, во кој се наведува дека „Албанија е на последното место
Регион

По албанскиот премиер Рама и претседателот Мета реагираше за ситуацијата на границата на Косово

А1он
Во врска со ситуацијата во Јариње и Брњак по одлуката на косовскиот премиер Албин Курти да воспостави реципроцитет за регистарските таблички со Србија, преку Фејсбук
Регион

За десет години Албанија ја напуштиле 60 илјади деца, Мета побара парламентарна анкетна комисија

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета објави податоци на Евростат, кои покажуваат дека во последните 10 години, над 60 илјади деца ја напуштиле Албанија и првпат побарале
Регион

Мета загрижен поради состојбата со Ковид-19 во Албанија и побара од Владата повеќе пари за здравството

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета изрази загриженост во врска со епидемиолошката состојба во земјата, создадена од ширењето на варијантата „Делта“ и ја повика Владата да го
Регион

Илир Мета во Будимпешта откри биста на Скендербег за која плати Албанија

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета денеска во Будимпешта, на средбата со неговиот унгарски колега Јанош Адер, изразил благодарност за континуираната поддршка што Унгарија и ја дава