ilir meta

Регион

По албанскиот премиер Рама и претседателот Мета реагираше за ситуацијата на границата на Косово

А1он
Во врска со ситуацијата во Јариње и Брњак по одлуката на косовскиот премиер Албин Курти да воспостави реципроцитет за регистарските таблички со Србија, преку Фејсбук
Регион

За десет години Албанија ја напуштиле 60 илјади деца, Мета побара парламентарна анкетна комисија

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета објави податоци на Евростат, кои покажуваат дека во последните 10 години, над 60 илјади деца ја напуштиле Албанија и првпат побарале
Регион

Мета загрижен поради состојбата со Ковид-19 во Албанија и побара од Владата повеќе пари за здравството

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета изрази загриженост во врска со епидемиолошката состојба во земјата, создадена од ширењето на варијантата „Делта“ и ја повика Владата да го
Регион

Илир Мета во Будимпешта откри биста на Скендербег за која плати Албанија

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета денеска во Будимпешта, на средбата со неговиот унгарски колега Јанош Адер, изразил благодарност за континуираната поддршка што Унгарија и ја дава
Регион

Мета реагира на отповикувањето во Парламентот: Ништо ново од трговецот со границите на Албанија и Косово

А1он
Откако албанскиот Парламент денеска гласаше со 104 гласа за разрешување на претседателот Илир Мета, првата негова реакција дојде преку портпаролот, Теди Блуши. Преку објава на
Регион

Албанскиот Парламент го отповика претседателот Мета, сега на потег е Уставниот суд

А1он
Со 104 гласа „за“ седум против и три воздржани албанскиот парламент попладнево го отповика шефот на државата Илир Мета, што е прв случај во трите
Регион

Албанскиот парламент им забрани пристап на новинарите, реагира претседателот Мета

А1он
Претседателството на албанскиот Парламент предложи, а пратениците донесеа одлука, со која се забранува работата на законодавниот дом медиумите да не ја следат со физичко присуство,
Регион

Албанија го поддржува дијалогот Косово-Србија, потврди претседателот Мета

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета на денешната средба со спикерот на косовскиот парламент Глаук Коњуфца, ја изрази поддршката на Албанија за дијалогот Косово-Србија, за нормализирање на
Регион

Свети Јован Владимир e симбол на единството на народите, порача Мета од Елбасан

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета денеска беше во посета на Елбасан на одбележувањето на патронот на познатиот манастир посветен на „Свети Јован Владимир“. Мета не го
Регион

На 9 јуни албанскиот Парламент ќе гласа за разрешување на претседателот Илир Мета

А1он
Координаторите на пратеничките групи во албанскиот Законодавен дом, на денешната средба одлучија седницата за разрешување на претседателот Илир Мета да се одржи на 9 јуни