ilir meta

Македонија

Мета во Дебар: Албанско – македонските односи многу добри и стабилни

А1он
Албанско- македонските билатерални односи се многу добри, стабилни, во секој поглед, но можеме повеќе пред сè во економоијата и трговската размена, оцени албанскиот претседател Илир
Регион

Илир Мета: Верувам дека Тачи и соборците од ОВК се невини

А1он
Откако косовскиот претседател Хашим Тачи поднесе оставка на функцијата, откако Хашкото обвинителство го потврди обвинението против него за воени злосторства, реагираше и албанскот претседател Илир
Регион

Албанската опозиција ќе побара од претседателот Мета да го распушти Парламентот

А1он
Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, на новинарско прашање дали ќе побара од претседателот Илир Мета распуштање на парламентот, рече дека
Регион

Албанците први во Европа и четврти во светот по барање азил, претседателот Мета вели: Доста е

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета на Фејсбук објави фотографија на која се прикажува графикон за периодот 2010-2019 година каде Албанија е рангирана на четвртото место во
Регион

Мета сака да знае што разговарале Рама и Мицотакис околу поморската граница

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета упати барање до премиерот Еди Рама во кое се бара официјална информација во врска со прашањето околу поморската граница со Грција.
Регион

Рама се брани од обвинувањата дека се согласил да ѝ се препушти на Грција дел од поморската територија

А1он
Во Албанија не стивнуваат реакциите по најавите од грчка страна дека морската граница во Јонското Море ќе ја прошируваат од шест на дванаесет милји од
Регион

Мета загрижен за стареењето на албанската нација: Време е орлите да се вратат во своето гнездо

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета реагираше по студијата на „Економист“ во која се предвидува песимистичка варијанта дека Албанија во 2100 година може да има само 860.000
Регион

Мета: Време е албанските граѓани да се вратат во земјата и да станат господари на својата судбина

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета, потсетувајќи на егзодусот на албанските граѓани кон Италија на 8 август 1991 година, го нарече тоа сведоштво пред целиот свет за
Регион

Мета побара од владата итна реакција за да се избегне катастрофа во албанската економија и семејствата

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета попладнево реагираше околу тешката економска состојба, предизвикана од пандемијата со Ковид-19, што условила клуч на врата да стават сопственици на илјадници
Регион

ВИДЕО: Револтирани граѓани пред Инфективната клиника во Тирана бараат информации за нивните блиски

А1он
По поплаките и изразеното незадоволство на семејствата кои имаат свои членови што се лекуваат од Ковид-19 во Инфективната клиника во Тирана, за кои немале информации речиси два