Бигорски ги објави текстовите на возобновените божиќни и новогодишни каланди

Од:

Со благослов и поддршка и соработка на епископ г. Партениј, игумен на Бигорски манастир, досега се возобновени или воскреснати повеќе древни божиќни и новогодишни каланди и направени виедозаписи.

Сега на сајтот на манастирот објавени се текстовите на каландите: „Сурова година, весела година“, „Вечниот Бог“, „Тројца цареви од Персија“, „Христос се роди денес“, „Сива, сива гулабице“, „Христос се раѓат, на светот радост“, „Сношти Христос ни се роди“.

– Дел од нив потекнуваат уште од византиско време, од ромејската култура и цивилизација чиј дел и наследство сме и ние, а дел се традиционални македонски словенски песни – некои запаметени по предание, а други запишани во зборниците на народни умотворби, велат од Бигорски, каде се направени и поголемиот број видеозаписи.

Додаваат дека каландите се пееле во периодот од Рождеството Христово – Божик, па сè до после обрезанието Христово и новото лето Господово, а за подготовката на текстовите, хорот и за аранжирање на музика за каландите најзаслужни се јероѓакон Анатолиј и монахиња Касијана.

– Преку овие бадникарски и новогодишни песни верниот народ сакал, на некој начин, и надвор од храмовите да го слави Рождеството Христово и другите празници поврзани со него или што се слават во тој период. Она што навистина воодушевува е длабокото познавање на православната теологија, којашто наоѓа значајно место во народните стихословија, покрај, се разбира, и традиционалните фолклорни елементи, посочуваат од манастирот.

Од Бигорски искажуваат голема багодарност за целосното оживување на каландите до Ване Наков – фолклорен ансамбл „Етнос“ потоа „Чалгии Мерак“, во состав: Тасос Иоанну – кларинет, Шериф Мустафа – деф, Иван Божиновски – виолина, Филип Михајлоски – канон и Оливер Настовски – ут, како и за пеачите Јована Јакимоска, Исидора Грбиќ, Евангелија Грбиќ и Евангелиа Милосавлевска.

Исто така искажуваат благодарност и за Бојан Угриновски-музички продуцент, Александар Пауновски- видеопродукција, монтажа и камера и за Александар Котевски, камера.

Би можело да ве интересира

Претставници од Бигорскиот манастир иконата на Св. Георгиј Победоносец ја однесоа во светогорскиот манастир Ксенофонт

Предраг Петровиќ

Во Рим проекција на филмот „1000 години – Сведок на Светлината“, посветен на илјадагодишнината на Бигорскиот манастир

Ана Ололовска

Филмот „1000 години сведок на светлината“ на Илија Ико Каров утре ќе се емитува во Рим

Ана Ололовска

Бигорски манастир со вонредно соопштение за богослужбата за Света Пасха

Ана Ололовска

Делегација од Бигорски, Рајчица и Пречиста на средба со митрополитот г. Тимотеј

Ана Ололовска

Лавините кај Бигорски манастир расчистени, прооден патот Дебар – Маврово