istoriska komisija

Македонија

Европратеникот Ковачев: Историските препораки се задолжителни услови во преговарачката рамка

Орце Костов
Доколку веднаш се соопштеше одлуката на историската комисија за Цар Самуил од 2019 година, како и доколку слична одлука беше наменета за Гоце Делчев, немаше
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Низата понижувања кои ги донесе СДСМ резултираа со одлуките на Комисијата со која се прифаќа бугарскиот наратив за историјата на Македонија

А1он
Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ. СДСМ потпиша договор со Бугарија во 2017 со кој дозволи историјата да влезе како критериум за
Македонија

Реакција на историската комисија: Препораките не сугерираат дека Македонците немаат право да си ги слават самостојно Цар Самуил и браќата Кирил и Методиј

А1он
Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања реагира на реакциите на објавените решенија на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни
Македонија

Бугарските историчари ликуваат: Нашата вистина ќе биде револуција во Македонија, таму досега се учеше друга вистина

Орце Костов
Бугарската вистина ќе биде револуција во Македонија затоа што досега сме учеле сосема други факти во нашите историски учебници. Ова го смета професорот Даниел Вачков
Видео Македонија СКЕН

Скен: Договореното со Бугарија е историски неточно, извртено и неодржливо – ако политиката капитулираше, научната мисла е жива

Анита Петровска Рајковиќ
Сè што историската комисија договорила со Бугарија е неточно и намерно извртено со формулации кои ѝ одат во прилог само на бугарската страна, сметаат историчарите
Македонија

МНР не и се меша на Комисијата за историски и образовни прашања, таа била автономна

А1он
Министерството за надворешни работи денеска соопшти дека во целост ја поддржува работата на Комисијата за историски и образовни прашања со Бугарија и ја поздравува вечерашната
Македонија

Историска комисија: Утврдувањето на етничкиот идентитет на Гоце Делчев не е наша работа

Орце Костов
Утврдувањето на етничкиот идентитет на личности од историјата каков што е случајот со Гоце Делчев не е работа на историската комисија, ниту целта на нејзината
Македонија

Прифативме: Цар Самоил, Кирил и Методиј… потекнувале и твореле во големата бугарска држава

Орце Костов
Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на Цар Самоил, светите браќа Кирил
Македонија

Цар Самоил заедно ќе се чествува со Бугарија, ќе се менува антиката во учебниците

А1он
Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на Цар Самоил, Светите Кирил и Методиј и Светите Климент и Наум со Бугарија, и препораки
Македонија

ВИДЕО: Прес конференција на Драги Ѓоргиев

А1он
Прес конференција на Драги Ѓоргиев, член на македонскиот тим во Билатералната мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија.