Македонија и Бугарија разменија предлози за учебниците по историја за кои ќе се разговара на крајот од март

Од:

На 23-та средба на мешовитата комисија за историски прашања во Софија по два дена дискусија не е донесено решение по однос на толкувањето на историските факти, туку само се разменети забелешки за подобрување на учебниците по историја.

„Вчера и денес се одржа 23 средба на Комисијата на која се дискутираа прашањата за учебниците по историја во двете држави врз основа на меѓусебно разменетите забелешки. Членовите на Комисијата разменија идеи и аргументи како да се подобрат учебниците по историја и разменија неколку предлог-препораки кои остануваат основа за понатамошни разговори“, соопштија од МНР.

Следната редовна средба на Комисијата ќе се одржи на 30 и 31 март 2023 година.

Последниот состанок на комисијата беше на 17 и 18 ноември, исто така во Софија. Главна тема беше улогата и местото на Охридската архиепископија и начинот на кој таа е претставена во учебниците за VII одделение во Република Северна Македонија.

Копретседателот од македонскиот дел на комисијата Драги Ѓоргиев, тогаш изјави дека на средбата имало позитивна и конструктивна атмосфера, меѓутоа договор не бил постигнат поради недоразбирања околу изворите и различното толкување на минатото.

Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања беше формирана како резултат на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Северна Македонија и Република, потпишан на 1 август 2017 година.

Би можело да ве интересира

Седмоодделенците од септември ќе учат од учебниците што се користат досега

Горан Наумовски

Бугарската десничарска партија не успеа да формира влада

Горан Наумовски

Нови учебници за седмо одделение нема да има до 1 септември, Јаневска вели „Немаме волшебно стапче

Катерина Ѓуровски

Јаневска: Во септември ќе има учебници за основно образование и за средно во најголем дел

Катерина Ѓуровски

Борисов со убедливо водство на изборите во Бугарија

A1on

„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

A1on