Димитров од историската комисија: Македонија треба да направи сериозни измени во учебниците, но не е подготвена за промени

Од:

За бугарските историчари од мешовитата историска комисија прашањето со Македонија е многу важно, но тие не гледаат подготвеност за промена кај македонската страна.

dobivaj vesti na viber

Ова го изјави професорот Ангел Димитров, водич на бугарскиот дел од мешовитата комисија за БНТ.

– Во средината на минатата недела, телевизиите главно се занимаваа со предлогот, попрво барањето на ДПМНЕ за распишување референдум, на кој, според нив, целосно ќе се отфрли Договорот за добрососедство со Бугарија. Оваа атмосфера беше позадината на која се одвиваа нашите разговори. Јасно можев да ја видам загриженоста на дел од колегите, бидејќи некои од нив рекоа дека се подложени на закани и притисоци кога нешто менуваат во својата позиција, нагласи Димитров.

Бугарските историчари сметаат дека луѓето во Македонија немаат сознанија што се случувало во првата половина на минатиот век кога населението било прогласено за српско и имало големо насилство.

– Тоа изгледа воопшто не ги интересира, ги знаат само пропагандите и манипулациите по 1944 година, за жал оваа пропаганда е антибугарска. Гоце Делчев е постојано во нашата програма веќе трета година и не стигнуваме до него, всушност не се разговара за тоа, рече Димитров.

Бугарското министерство за образование ги прифатило белешките од историската комисија, но Димитров смета дека нема реципроцитет во Македонија.

– Она што е одлучено и најавено е дека треба да се пристапи кон промена на нивните учебници. Зборуваме за учебникот надвор од нашата заедничка историја. Она што треба да го направат се сериозни измени во нивните учебници. Ова треба да се направи веднаш. Тие учебници може да се дополнат и без да се печатат нови – коментира Димитров.

Би можело да ве интересира

Додека ние преговараме како учениците ќе ја толкуваат Охридската архиепископија, Бугарите веќе ја присвоија

Орце Костов

Историската комисија не преговара за црковниот статус на МПЦ-ОА

Орце Костов

Ковачевски: Законот за здруженија ќе биде проверен од ЕУ во текот на скринингот

Орце Костов

(ВИДЕО) Османи: Ако се тргнат провокациите од Софија, македонските граѓани би почувствувале топлина од Бугарија

Орце Костов

(ВИДЕО) Османи: Ќе предложам до Владата Законот за здруженија да го испрати до Венецијанската комисија

Орце Костов

Засилено полициско присуство во Благоевград, бугарското ВМРО протестира пред клубот „Никола Вапцаров“

Орце Костов