ВМРО-ДПМНЕ: Низата понижувања кои ги донесе СДСМ резултираа со одлуките на Комисијата со која се прифаќа бугарскиот наратив за историјата на Македонија

Од:

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ. СДСМ потпиша договор со Бугарија во 2017 со кој дозволи историјата да влезе како критериум за добрососедство. Потоа СДСМ дозволи да се создаде Комисија за историски прашања која треба да ги ретушира македонските учебници за историски личности и настани по бугарски терк велат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

-Како продолжение на сето ова беше прифаќањето на Преговарачката рамка, а потоа и потпишувањето на Протоколот, преку кои СДСМ прифати историските теми да станат предуслов за евроинтеграциите за Македонија. Резултатот од сите овие понижувања во низа се одлуките на Комисијата која ги задоволува барањата на Бугарија. Со други зборови се прави прекин на континуитетот на постоење на македонскиот народ на овие простори. Штетноста на измеќарската политика на СДСМ се гледа во одлуките на Комисијата за средниот век, за прифатениот бугарски наратив за Кирил и Методиј, Климент Охридски, Наум Охридски и Цар Самоил. Токму на ова предупредуваше ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ дозволи Македонија да се доведе во потчинета положба во која евроинтегративниот пат и се сведува или на вечни преговори или на асимилација. Историјата не смее да биде услов и предмет на преговори. Сличен став имаа и експертите и историчарите за кои ваквите одлуки на власта на СДСМ се неприфатливи и штетни се вели во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДС не поддржуваат фашизам зошто поддржаа отворање на културен клуб со името на фашистот Цар Борис

СДСМ Битола: Втор месец учениците немаат автобуски превоз

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Коциќ: СДСМ е наследничка на НОБ, а ВМРО-ДПМНЕ на Ванчо Михајлов, извршителот на фашистичкиот Трет Рајх

Ана Ололовска

Ковачки го тужи Ковачевски: Тоа што си приложил документ дека си трајно неспособен е факт од кој не можеш да избегаш, и не ти дава за право да лажеш за друг

Ана Ололовска

Мизрахи: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон за измена на Законот за здруженија и фондации

Ана Ололовска

Мицкоски: Ветуваа живот, а донесоа соларни и марихуана картели, корупција, криминал, економија во распад

Ана Ололовска