Македонско-бугарската комисија разговарала за заедничко чествување на Гоце Делчев и за учебниците по историја

Од:

Комисијата за историски и образовни прашања на својата 20 седница кој се одржуваче вчера и денеска разговарала за учебниците по историја кои го третираат периодот на средновековната историја и евентуалното заедничко чествување на Гоце Делчев.

dobivaj vesti na viber

– Во однос на учебниците по историја тема на дискусија беа средновековните црковни институции и нивното значење за христијанството и словенската писменост и култура. Со оглед на долготрајноста на дискусијата по оваа тема членовите на Комисијата не отворија други теми. Дискусијата по оваа и другите теми за учебниците по историја ќе продолжи на следната средба, која би требало да се одржи кон крајот на октомври оваа година се вели во соопштението од Министерството за надворешни работи.

Би можело да ве интересира

Додека ние преговараме како учениците ќе ја толкуваат Охридската архиепископија, Бугарите веќе ја присвоија

Орце Костов

Историската комисија не преговара за црковниот статус на МПЦ-ОА

Орце Костов

Тензии на состанокот на историската комисија за предлогот за заедничко чествување на Гоце Делчев

Ана Ололовска

Димитров од историската комисија: Македонија треба да направи сериозни измени во учебниците, но не е подготвена за промени

Орце Костов

Европратеникот Ковачев: Историските препораки се задолжителни услови во преговарачката рамка

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ: Низата понижувања кои ги донесе СДСМ резултираа со одлуките на Комисијата со која се прифаќа бугарскиот наратив за историјата на Македонија