francuski predlog

Македонија

Португалскиот шеф на дипломатијата: Не гледам причина Бугарија повторно да блокира

Орце Костов
Португалскиот министер за надворешни работи Жоао Гомеш Кравињо кој е во официјална посета на Македонија, рече дека им верува на бугарските политичари во дадениот збор
Македонија

Ниту владиниот совет за македонски јазик не објасни до каде се простираат дијалектите

Орце Костов
Советот за македонски јазик при Владата на вонредната седница утрово само ги потврди позициите на Македонија во унилатералната изјава на МНР поднесена до ЕУ без
Македонија

ЕУ извести дека преговори не се започнати, а Маричиќ дека сме во „фаза на затворање на отворачкиот дел“

Кристијан Ландов
Европската Унија посочи дека „ја започна фазата на отворање на пристапните преговори со Северна Македонија“, а „ги отвори пристапните преговори со Албанија“. Ова би значело
Македонија

Скринигот ќе заврши за најмногу 16 месеци, период во кој ЕУ очекува да го смениме Уставот

Кристијан Ландов
Ниту Владата не знае која ќе биде динамиката за промена на Уставот и внесување на Бугарите и другите заедници. Скринингот ќе трае 16 месеци, а
Македонија

Реакција на македонските лингвисти: Изјавата на МНР за македонскиот јазик е груб фалсификат на фактите

Орце Костов
Научните работници и лингвисти од МАНУ, Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при УКИМ, Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, Институтот за македонска литература, Институтот за фолклор
Македонија

Бугарските академици не попуштаат: Македонскиот јазик е „северномакедонски бугарски“

Орце Костов
Едностраната декларација на Бугарија за македонскиот јазик покажа дека нашата земја ја чекаат неизвесни пристапни преговори исполнети со сопки и по евентуалното внесување на македонските
Македонија

Османи: Конечно од стартната позиција ја почнуваме трката

А1он
Во рамки на историската посета на Брисел, денес, кога официјално се отвореени преговорите за пристапување во Европската Унија, министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше
Македонија

Во едностраната изјава на Османи стои дека македонскиот јазик има дијалекти само на денешната територија на Македонија

Орце Костов
Министерот Бујар Османи на веб страницата на Министерството за надворешни работи ја објави едностраната изјава на Македонија за македонскиот јазик која е приложена кон Записникот
Македонија

Вархеи до опозицијата: Уставните измени мора да се случат, емоциите нема да резултираат со ништо

Кристијан Ландов
Уставните измени мора да се случат. Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи, се обрати до опозицијата, која е децидна дека нема да гласа за промена на
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија не почнува преговори, се е фарса на СДСМ и ДУИ

А1он
Македонија не почнува преговори, се е фарса на СДСМ и ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи промена на Устав порачува ВМРО-ДПМНЕ. – ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи