francuski predlog

Македонија

ВИДЕО: Кукавицата и лажго Петков ќе има поддршка од 59 пратеници на ГЕРБ за францускиот предлог, најави Бојко Борисов

Орце Костов
„Разговарав со пратениците на ГЕРБ и ги прашав дали ми веруваат да го поддржам предлогот на Франција. Ако се осмели овој кукавица и лажго, ќе
Македонија

„Франција ти благодарам, но не“ – министерот за локална самоуправа, Горан Милевски го одби предлогот на Макрон

Орце Костов
Билатералните спорови не смеат да станат европски услови, а македонската евроинтеграција не смее да биде заложник на фрустрациите на Бугарија, смета министерот за локална самоуправа
Македонија

Формално не сме го добиле францускиот предлог во МНР, вели Османи

Орце Костов
Министерот за надворешни работи Бујар Османи тврди дека МНР нема формално досега не го добил францускиот предлог кој е најавен како можно решение за спорот
Македонија

Бугарија: Нема услови за конечно решавање на прашањето за Македонија до крајот на француското претседателство

А1он
Министерството за надворешни работи на Бугарија ја отфрли можноста за решавање на спорот со Македонија за време на француското претседателство со Советот на ЕУ. Овој