makedonija-eu

Македонија

Маричиќ потпиша спогодба за превод на европското законодавство на македонски јазик со седум фирми

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска потпиша рамковна спогодба за превод на европското законодавство на македонски јазик со седум економски
Македонија

Скринигот ќе заврши за најмногу 16 месеци, период во кој ЕУ очекува да го смениме Уставот

Кристијан Ландов
Ниту Владата не знае која ќе биде динамиката за промена на Уставот и внесување на Бугарите и другите заедници. Скринингот ќе трае 16 месеци, а
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Ние сме подготвени за ЕУ, следува напорна и посветена работа на реформи

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски вечерва организираше прием по повод отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија. На
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Во Брисел имаше фотосесија, за вистински старт треба промена на Уставот, тоа нема да го дозволиме

А1он
Во Брисел имаше фотосесија, за вистински старт треба промена на Уставот и обезличување кое го прифати Ковачевски, а ВМРО-ДПМНЕ нема да го дозволи велат од
Македонија

Костовски: По 17 години, повеќе од заслужено ги започнуваме преговорите за членство во ЕУ

А1он
Денеска е историски ден за Република Северна Македонија за сегашните и за идните генерации. По 17 години, конечно и повеќе од заслужено ги започнуваме преговорите
Македонија

Села: Отворањето на преговорите и членството во Европската Унија се единствената надеж за реформи во системот

А1он
Граѓаните на Северна Македонија воопшто и Албанците особено долго го чекаа овој прв конкретен чекор кон отворање на преговорите со Европската Унија вели лидерот на
Македонија

Милошоски: Ако ова е историски ден нека го повикаат народот на заедничка прослава

А1он
Денеска во Брисел имаме две држави, од кој што едната Албанија, реално ќе ги започне преговорите со отворање на реална меѓувладина конференција и Македонија која
Македонија

Пендаровски: Да овозможиме европските вредности да завладеат и кај нас дома

А1он
Им честитам на сите македонски граѓани за официјалниот почеток на преговорите за полноправно членство во ЕУ. И покрај предизвиците со кои се соочувавме низ годините,
Македонија

Али Ахмети: Европа е нашиот дом, им честитам на сите граѓани

А1он
Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети по повод одржувањето на првата меѓувладина конференција на земјата со Европската Унија во Брисел им честиташе на