Костовски: По 17 години, повеќе од заслужено ги започнуваме преговорите за членство во ЕУ

Од:

Денеска е историски ден за Република Северна Македонија за сегашните и за идните генерации. По 17 години, конечно и повеќе од заслужено ги започнуваме преговорите за членство во ЕУ рече на прес конференција пратеникот на СДСм Мартин Костовски.

– Со одржувањето на првата меѓувладина конференција денеска во Брисел, започна преговорите со Унијата. Веднаш по конференцијата, започна скриниг процесот за Северна Македонија за усогласување на нашата правна рамка со ЕУ. Македонскиот јазик одекна во Брисел, македонскиот јазик влезе во ЕУ. Не само што се говореше на македонски јазик, беше достапен на официјалниот канал на ЕУ и на сателитскиот сервис на ЕУ беше испишан како македонски јазик. Чист и без додавки. Преговорите ќе се водат на македонски јазик со чиста формулација, без дополнителни објаснувања, без фусноти и придавки, а по влезот во Унијата македонскиот јазик ќе стане рамноправен со останатите јазици на ЕУ вели Костовски.

Би можело да ве интересира

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Костовски: 53 милиони од ЕУ за три капитални проекти, придобивките од евроинтеграцијата на дело

Ана Ололовска

СДСМ: Неспособност, ВМРО-ДПМНЕ на грбот на граѓаните товари 16 милиони евра долгови

Ана Ололовска

СДСМ: Шпицниот градоначалник Мицкоски ги заглавува општините во кои власт е ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Каевски: Наместо проекти и решенија, градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваат општините

Горан Наумовски

СДСМ: На Мицкоски повторно му се изјаловија плановите за парламентарно мнозинство

Катерина Павлова-Николовска