Милошоски: Ако ова е историски ден нека го повикаат народот на заедничка прослава

Од:

Денеска во Брисел имаме две држави, од кој што едната Албанија, реално ќе ги започне преговорите со отворање на реална меѓувладина конференција и Македонија која што ќе има свечен ручек и фотографија и нема да ги започне преговорите рече на прес конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски.

– Дека ова не е историски настан и дека владата прави уште една манипулација, укажува фактот што вечерва откако ќе се вратат од Брисел премиерот Ковачевски, Бујар Османи и Бојан Маричиќ, ќе одат во клубот на пратеници на затворена прослава каде што веројатно ќе има и добра храна, но доколку е историски ден нека одат на плоштад и нека го повикаат народот на заедничка прослава вели Милошоски.

Тој вели дека за жал Македонија од денеска па натаму влегува во лавиринт каде што историјата и минатото ќе бидат многу поважни од сегашноста, иднината и европските стандарди како за секоја нормална земја која се стреми за членство кон ЕУ.

– Сметам дека фотографијата од Брисел ќе ни послужи добро да ги препознаеме оние коишто во Македонија се неспособни и оние кои во соседството се способни и оваа фотографија ќе биде многу добра за генерациите да се сеќаваат кои луѓе за краткорочна политичка кариера одлучиле свесно да играат улога на предавници рече пратеникот на опозициската партија.

Би можело да ве интересира

Талески: Милошоски итно да закаже седница на Комисијата за ратификација на договорите од Отворен Балкан

Маричиќ потпиша спогодба за превод на европското законодавство на македонски јазик со седум фирми

Катерина Павлова-Николовска

Скринигот ќе заврши за најмногу 16 месеци, период во кој ЕУ очекува да го смениме Уставот

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Ковачевски: Ние сме подготвени за ЕУ, следува напорна и посветена работа на реформи

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Во Брисел имаше фотосесија, за вистински старт треба промена на Уставот, тоа нема да го дозволиме

Костовски: По 17 години, повеќе од заслужено ги започнуваме преговорите за членство во ЕУ