Пендаровски: Да овозможиме европските вредности да завладеат и кај нас дома

Од:

Им честитам на сите македонски граѓани за официјалниот почеток на преговорите за полноправно членство во ЕУ. И покрај предизвиците со кои се соочувавме низ годините, граѓаните ја одржаа поддршката за исполнувањето на нашата европска агенда порача претседателот Стево Пендаровски во пораката по повод почетокот на преговрите на Македонија со Европската унија.

dobivaj vesti na viber

– Започнуваме нова фаза за политичка интеграција, да станеме дел од европското семејство на нации, каде македонскиот јазик ќе биде еден од службените јазици на Унијата. Нѐ чека напорна работа, вложување на целокупните општествени и институционални капацитети за понатамошните фази на процесот на преговори. Благодарност до сите кои низ годините беа дел од институциите кои работеа на пристапувањето кон Европската Унија и максимално се вложуваа за успешна евроинтеграција. Да овозможиме европските вредности на слобода, демократија, правда, различност и просперитет да завладеат и кај нас дома, во нашата заедничка татковина се вели во обраќањето на претседателот.

Би можело да ве интересира

Претседателот Пендаровски и сопругата присуствуваа на погребот на Кралицата Елизабета Втора

Ана Ололовска

Пендаровски: Наш приоритет треба да биде вложувањето во животната средина, секој инвестиран денар носи придобивки во сите сфери

Ана Ололовска

Пендаровски на Процесот Брдо-Бриони: На земјите од Западен Балкан им е потребен пристап до механизмите на ЕУ за справување со економската криза

Ана Ололовска

Пендаровски ќе присуствува на погребот на Кралицата Елизабета Втора

Ана Ололовска

Пендаровски и Матарела положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Ана Ололовска

Пендаровски-Матарела: Италијанска поддршка на политиката на проширување на ЕУ и за македонските евроинтеграции

Катерина Павлова-Николовска