ВМРО-ДПМНЕ: Во Брисел имаше фотосесија, за вистински старт треба промена на Уставот, тоа нема да го дозволиме

Од:

Во Брисел имаше фотосесија, за вистински старт треба промена на Уставот и обезличување кое го прифати Ковачевски, а ВМРО-ДПМНЕ нема да го дозволи велат од опозициската партија.

– Нема почеток на преговори додека не се смени Уставот и спроведе бугаризација. Ковачевски ја стави Македонија во подредена положба и го услови почетокот на преговорите со промена на Уставот. Заради Ковачевски трајно се нарушени преговарачките позиции на Македонија. Предавникот Ковачевски, од позиција на премиер ја стави Македонија во потчинета положба во однос на Бугарија. И проблемот кој Бугарија го имаше со нас, го направи проблем кој ЕУ го има со нас. ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи да се реализира планот за бугаризација на Ковачевски. ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи и нема да дозволи промена на Устав се вели во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Падна понуда за кладба во Собранието меѓу власта и опозицијата

Кристијан Ландов

Стоилковски: Човекот кој избегал од затвор, за кој држев прес денес, ми става лајк од бегство, Спасовски оставка веднаш

Ана Ололовска

Талески: ВМРО-ДПМНЕ да го поддржи Договорот со Фронтекс во Собрание

ЕСМ: Блок 1 од РЕК Битола нема дефект, плански е исклучен поради интервенции

ВМРО-ДПМНЕ: Блок 1 на РЕК Битола повторно е надвор од мрежа

ВМРО-ДПМНЕ: Со поданичкиот однос на владата на Ковачевски кон Бугарија, намерно се уриваат интересите на Македонија