Села: Отворањето на преговорите и членството во Европската Унија се единствената надеж за реформи во системот

Од:

Граѓаните на Северна Македонија воопшто и Албанците особено долго го чекаа овој прв конкретен чекор кон отворање на преговорите со Европската Унија вели лидерот на Алијанса за албанците Зијадин Села.

– Алијанса за Албанците, заедно со граѓаните, се радува на одржувањето на првата меѓувладина средба во Брисел, за којашто сите заеднички се жртвувавме, се ангажиравме и придонесовме да се исполни уште една наша стратешка дефиниција, по членството на земјата во НАТО. Отворањето на преговорите и членството во Европската Унија се од витално значење за Северна Македонија и единствената надеж за реформи во системот, борбата против криминалот и корупцијата, владеењето на правото, еднаквоста на граѓаните и народите, како и за подобрување на стандардот на живеењето и на економскиот развој на земјата порачува Села.

Села честита и на Албанија за овој важен чекор и вел и се радуваме на заедничкото патување кон големото европско семејство.

– Сега останува наша одговорност да ги исполниме стандардите, да ги спроведеме реформите, да го искорениме криминалот и корупцијата и да воспоставиме владеење на правото и европски вредности.Бескрајна благодарност до земјите членки на ЕУ кои и покрај многуте предизвици, грешки и неуспеси во управувањето во нашата земја, не се откажаа и им ги отворија вратите на граѓаните со надеж за иднината вели претседалето на Алијанса за Албанците.

Би можело да ве интересира

Вицепремиерот Маричиќ во Брисел на првиот билатерален скрининг состанок

Ана Ололовска

Маричиќ: Ако не го смениме Уставот, сами би се блокирале во процесот за евроинтеграции

Кристијан Ландов

Маричиќ-Вархеји: Реформите продолжуваат, сите да застанат зад европската иднина на земјата

Ана Ололовска

Маричиќ-Матуела: Скринингот ќе ги забрза реформите, на долг рок тоа се бенефити за граѓаните

Ана Ололовска

Маричиќ од Луксембург: Статистичките податоци ќе бидат важен дел од преговарачкиот процес

Ана Ололовска

Ковачевски: Отворени се преговорите со Европската Унија

Ана Ололовска