istorija

Магазин

Половина Оклахома прогласена за резерват на Домородните Американци

А1он
Врховниот суд на САД донесе пресуда дека околу половина од американската сојузна држава Оклахома им припаѓа на Домородните Американци. Случајот вклучуваше, поточно – засегна и
Магазин

Француски шлем од 1915 година штити подобро од новите американски шлемови

А1он
Американските истражувања покажаа дека францускиот шлем „Адриан“ од Прва светска војна штити подобро од експлозија отколку современите модели на американскиот шлем. Биомедицинските инженери од Универзитетот
Магазин

Неандерталците знаеле да пливаат

А1он
Француските археолози во пештерата „Деи Мосцери“ на западниот брегот на Италија пронајдоа орудија од школки, што упатува на претпоставката дека неандерталците пливале и нуркале. Алатките
Магазин

Во Мексико пронајдено сидро од времето на конквистадорите

А1он
Поморски археолози близу брегот на Мексиканскиот Залив пронајдоа две железни сидра стари 500 година, кои можат да откријат нови сознанија за шпанската инвазија на американскиот
Магазин

Неодамна откриената воена база на Гренланд ги открива своите тајни

А1он
На Гренланд пред извесно време беше откриена американска воена база од Студената војна, што долги години се наоѓала под дебел слој мраз. За разлика од,
Магазин

Во Норвешка откриен уште еден викиншки брод под земја

А1он
Во Норвешка вторпат годинава пронајдени се остатоци од викиншки брод, што најверојатно е стар повеќе од илјада години. Кнут Паше, археолог од норвешкиот Институт за
Магазин

Слика од Били д Кид на аукција, почетна цена – милион долари

А1он
Фотографија од (не)славниот американски гангстер од крајот на 19. Век – Били д Кид („Детето“), е ставена на продажба во куќата Соф дизајн окшнс. Почетната
Магазин

ВИДЕО: Откриени остатоци од две стаклени градини во комплексот „Волчја дупка“ на Хитлер

А1он
Во некогашниот главен штаб на германскиот Источен фронт се откриени парк и застаклена градина што нацистичкиот водач Адолф Хитлер ги користел за одгледување овошје и
Македонија

Гоце, Даме и Сандански станаа бугарски револуционери на „Википедија“

Мери Јордановска
Гоце Делчев – бугарски револуционер. Ова ќе ви се појави на пребарувањето на „Википедија“ за Гоце Делчев, доколку тоа го сторите од вашиот мобилен телефон.