Полскиот историчар Рубаха тврди: Илинденското востание го раководеле Бугари

Од:

Во полската историографија е прифатено дека Илинденското востание во 1903 година било раководено само од Бугари, а не од Македонци, тврди професорот Јарослав Рубаха од Универзитетот Вармија и Мазури во Олштин, Полска.

Професорот Рубаха во интервју за БГНЕС вели дека ги истражувал реакциите по востанието на македонските Бугари во тогашниот полски печат.
На 2 август годинава се навршуваат 120 години од избувнувањето на востанието.

„Бугарската теза за Македонија е историски издржана. Јас се занимавам со бугарската историја и не можам да поддржам други тези за ова прашање“, категорично вели проф. Рубаха.

Тој истакна дека интересот на Полјаците за Балканот се манифестирал веќе на почетокот на 20 век. Во тоа време, полското општество го доби своето знаење за регионот од најдобрите достигнувања на европската наука за етнографијата на народите што живеат на Балканот. Покрај ставовите на европските научници, има и некои српски, на Цвијиќ и Гопчевиќ.

„Полската научна мисла е поделена на два дела. Се препознава бугарскиот карактер на Македонија. Друг дел се согласува со српската верзија, која ја претставил Цвијиќ во 1905 година“, забележува проф. Рубаха.

Полскиот научник е запознаен со историскиот спор меѓу Бугарија и Македонија. Тој посака двете страни да го прекинат овој спор.

Би можело да ве интересира

Габриел: Нема билатерален проблем меѓу Софија и Скопје

Тројца тинејџери повредени во напад со нож во средно училиште во Полска

Пешевска до Џамбаски: Вие сте срам не само за Бугарија, туку и за функцијата европратеник

Паркиран автомобил во Полска ја попречуваше поправката на улицата, па го забетонираа

Предраг Петровиќ

Ковачевски: Ќе се покачи цената на струјата поради таксата од Бугарија за рускиот гас

Орце Костов

Во Бугарија: Ученичка падна од вториот кат во училиште