ucebnik

Македонија

Шаќири: Учениците наскоро ќе го добијат учебникот по Историја и општество

Орце Костов
Министерот за образование и наука Јетон Шаќири очекува учениците наскоро да го добијат и учебникот по предметот Историја и општество затоа што, по неколку обиди
Македонија

Поради грешки, учебникот по Историја и општество за петто одделение повлечен од наставата

А1он
Учебникот по Историја и општество за петто одделение е повлечен од употреба поради грешки во содржината. Министерството за образование и наука објави повик за формирање
Македонија

ЗИРМ: Учебникот по Историја за V одделение изобилува со погрешни информации и со неосновани констатации

А1он
„Како професионални историчари и членови на Здружението на историчарите на Република Македонија реагираме по повод објавувањето на учебникот по предметот Историја и општество за V
Свет

Нов учебник во Полска предизвика гневни реакции поради текстот за раѓањето деца

А1он
Нов учебник за средни училишта, развиен под покровителство на конзервативната Влада на Полска, наиде на критики кај дел од јавноста, оценувајќи го како обид да