Си нашол бугарска верзија за да мафташ – Димитров му врати на Османи

Од:

Откако Османи го прозва екс Министерот Никола Димитров дека во негово време потпишал и се согласил на бугарскато гледање на Илинденското востание, и објави документи во кои се гледа дека стои Илинденско востание – преображение, Димитров веднаш му врати. Еве го неговиот пост на Фејсбук.

dobivaj vesti na viber

Навистина? Ама дали навистина?

На сите изнесени грижи и прашања, не само од мене, туку од целата домашна јавност, вие повторно со бгнес спинувања? Чија пропаганда терате?

Мафтате со протокол потпишан во јуни 2019 кога НЕМА вето, туку црно на бело потврда на бугарската ПОДДРШКА на нашите евроинтеграции напишана во истиот документ.

Дали го разбирате воопшто контекстот и разликата што ова ја прави? Во тоа време, протоколот беше навистина билатерален, а се работеше без уцена.

Притоа, манипулирате за клучни делови од тој протокол, повторувајќи бугарска теза што очигледно ви е блиска: дека наводно сме преземале ОБВРСКА историчарите да ги надминат најделикатните теми во одреден рок, игнорирајќи ја клучната кованица во текстот – НАСТОЈУВАЊЕ да се постигнат реални резултати. Како што добро знаете, политиката може да охрабрува, да настојува, да прави добра атмосфера (како што тогаш имало), но не може и не смее да обврзе или да наметне решение врз комисијата за историски прашања.

Повеќето од членовите на комисијата се истите луѓе, слободно јавноста нека ги праша дали во мое време биле обврзани или притиснати за било што. Во тоа време тие навистина настојуваа да дојдат до резултати, се’ додека бугарската страна не почна да го минира процесот.

Понатаму, во македонската верзија на документот се разбира Илинденското востание е Илинденско востание и никако поинаку. Интересно што полесно сте нашле некоја бугарска верзија, отколку македонската. Мојот кабинет целиот фајл за прашањето со Бугарија го предаде на вашите луѓе. Зошто токму денес ви се губат документи од архива можеме да претпоставиме. Во мое време, архивата на кабинетот и на министерството беше педантно водена.

Една лага не ви поминува, една!

Доста се бавите со мене!

Одговори чекаме.

Одговорете и реафирмирајте ги македонските позиции, па потоа слободно продолжете со личната опсесија. Одговорете и реафирмирајте ги македонските позиции, па сите хистерични веднаш ќе се упристоим, напиша Димитров на Фејсбук

Би можело да ве интересира

Ѓедовиќ: Енергетската криза е шанса за завршување на интерконецијата со Бугарија и изградба на гасовод со Македонија

А1он

Радев: Беше грешка што дадов шанса на такви луѓе

Ана Ололовска

Донев: Бугарската Влада е подготвена за одмазднички мерки кон Холандија и Австрија за вето за Шенген

А1он

Јохансон: Бугарија, Романија и Хрватска целосно ги исполнуваат сите барања за влез во Шенген

А1он

ГЕРБ го предложи за премиер познатиот бугарски неврохирург Николај Габровски

А1он

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Катерина Павлова-Николовска