brod Ilinden

Македонија

Помен за загинатите во бродската несреќа на Охридското Езеро

А1он
Со откривање на новиот споменик и положување цвеќе пред спомен-плочата до самиот паметник денеска беше одбележана 11-годишнината од трагичниот настан што се случи на Охридското
Македонија

Единаесет години од бродската несреќа на Охридското Езеро

А1он
Изминуваат единаесет години од бродската несреќа што се случи на Охридското Езеро кога при потонувањето на „Илинден“ животот го загубија 15 туристи од Република Бугарија.
Македонија

Седум години од потонувањето на „Илинден“ во Охридското Езеро

А1он
Седум години навршуваат од трагедијата на Охридското Езеро кога при потонувањето на бродот „Илинден“ животот го загубија 15 лица, туристи од соседна Бугарија. Несреќата се