2 avgust

Македонија

Одбележувањето на Илинден под посебни протоколи, со заштитна опрема, дистанца, без учество на хорови и КУД

А1он
Манифестациите за одбележување на празникот Илинден во Пелинце, Крушево и во Скопје ќе се одржат под посебни услови согласно протоколите за заштита од КОВИД-19 што
Македонија

За Илинден Пендаровски во Пелинце, Џафери во Крушево, Спасовски во Скопје, подготвени здравствени протоколи

А1он
На годинашната прослава на националниот празник Илинден претседателот на државата Стево Пендаровски треба да ја предводи делегацијата во Пелинце, претседателот на Собранието во оставка Талат
Македонија

Крушево чека препораки за заштита од Ковид-19 за да го прослави Илинден

А1он
Крушево и крушевчани ќе ја чекаат Комисијата за заразни болести да каже како ќе се прославува Илинден и како ќе се одвива манифестацијата „10 дена
Македонија

Заев и Борисов ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев и пред споменикот на полковник Каварналиев

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска ќе престојува во посета на Северна Македонија по повод заедничкото одбележување на двегодишнината од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка
Македонија

Коњаниците од Аеродром тргнаа кон Крушево

А1он
Дваесетина коњаници од Општина Аеродром попладнево од пред паркот „Јане Сандански“ тргнаа кон Крушево, каде ќе бидат дел од прославата на најголемиот македонски национален празник
Македонија

ОЈО Прилеп постапува по пријавите за говор на омраза на Мечки Камен

А1он
Прилепското јавно обвинителство постапува по пристигната кривична пријава против две лица и други непознати лица за сторено кривично дело „Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз