САД го честитаа празникот Илинден

Од:

САД ја честитаа 117 годишнината од празникот Илинден на Северна Македонија со Твитер порака испратена од Амбасадата во Скопје.

dobivaj vesti na viber

-Му се приклучив на претседателот Пендаровски да се одбележи основањето на модерната македонска држава, напиша синоќа амбасадорката Кејт Мари Брнз.

Од Белата куќа не дојде официјална честитка по повод најважниот македонски празник, од каде на новинарско прашање упатија на Стејт департментот, во чие име пренесе амбасадорката Брнз.

Од високите американски официјани лица, само Џо Бајден, поранешен потпретседател, синоќа испрати до нашата земја срдечна честитка по повод празникот.

На локално ниво, републиканскиот градоначалник на Кајахога Фолс во Охајо, Дон Валтерс, го честиташе Илинден на македонската заедница од овој град.

-Додека нашите македонско-американски пријатели го прославуваат овој важен празник, и во име на сите граѓани, испраќаме добра волја и пријателство до заедницата, додека ја признаваме вредноста која што македонските Американци ја донесоа во овој град и држава, изјави тој.

Би можело да ве интересира

Фатри Фетаху нов претседател на огранокот на МД „Илинден“ за Голо Брдо

А1он

Груби: Само здружени им прокосиме на препреките и ги отвораме перспективите за идните генерации

Мицкоски од Ташмаруништа: Испраќам апел за обединување против Заев

Мери Јордановска

Заев: Нашиот трет Илинден е печат ставен на личната карта на Северна Македонија во ОН, каде официјален и службен е македонскиот јазик

Мери Јордановска

Џафери: Историјата сведочи дека има една константа – ниту доброто, ниту лошото не бира по нација, вера, пол и политичка припадност

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Пендаровски: Да ги надминеме внатрешните поделби и да се обединиме околу изворните илинденски и АСНОМ-ски идеали

Мери Јордановска