2 avgust

Македонија

ВИДЕО: Заев и Борисов втора година заедно го чествуваа Илинден

А1он
Премиерите на Македонија и Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, попладнево заедно чествуваа 115 години од Илинденското востание пред споменикот на Гоце Делчев на плоштадот
Македонија

ФОТО: Делегации на Владата учествуваа во свеченостите на прославата на 2 Август

А1он
Во рамките на програмски активности по повод одбележувањето на државниот празник Ден на Републиката, 2 Август, Илинден – делегации на Владата на Република Македонија зедоа
Македонија

Во струшко Ташмаруништа ќе се одбележи денот на Илинденското востание

А1он
Пред споменикот на двата Илиндена и во црквата „Свети Архангел Михаил“, каде се наоѓа заедничка гробница на паднатите востаници во струшкото село Ташмаруништа, утре ќе
Македонија

Заев и Борисов заедно ќе го одбележат Илинден во Благоевград

А1он
Македонскиот премиер Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов утре во во Благоевград заедно ќе ја одбележат 115 – годишнината од Илинденското востание, соопшти владината
Македонија

Денот на Републиката – 2-ри Август, Илинден, свечености и присуство на владини делегации на неколку локации

А1он
Свеченостите по повод Денот на Републиката – 2 Август, Илинден, во Скопје започнуваат во 10:00 часот пред спомениците на АСНОМ и на Никола Карев. Таму