Коњаниците од Аеродром тргнаа кон Крушево

Од:

Дваесетина коњаници од Општина Аеродром попладнево од пред паркот „Јане Сандански“ тргнаа кон Крушево, каде ќе бидат дел од прославата на најголемиот македонски национален празник – Илинден.

dobivaj vesti na viber

Според традицијата, на коњаниците им беше предадено општинското знаме, со што официјално стартуваше 41-от традиционален коњички марш во организација на Здружението на граѓани од Горно Лисиче „Илинденски марш 1978“.

Коњаниците со себе ја понесоа пораката дека Илинденското востание го означува почетокот на новата фаза во развојот на македонското ослободително движење и има посебно значење во историјата на македонскиот народ.

Во рамките на манифестацијата коњаницата и играорците од КУД „Никола Јонков Вапцаров“ се упатија кон црквата „Свети Петар и Павле“ во Горно Лисиче, минувајќи низ главните булевари на општината.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Поплавен кејот на Вардар во Аеродром

А1он

Со грант од преку 700 илјади евра Крушево соработува со Елбасан на промоција на туризмот

А1он

Во Крушево пристигнаа ултрамаратонците кои трчаа во чест на Тоше Проески

Автомобил се запали во скопската населба Аеродром

А1он

Приведен криминалец кој се барал со потерница

А1он

Во Крушево ќе се градат фотоволтаици, инвестиција од 5 милиони евра

А1он