2 avgust

Македонија

Коњицата со комити од Гостивар тргна кон Крушево

А1он
Шестнаесет коњаници, учесници на маршот „Патот на црешовото топче“ денеска од Гостивар тргнаа кон Крушево каде ќе присуствуваат на прославата по повод Илинден. Облечени во
Регион

ВИДЕО: Бугарска прослава на Илинден во Смилево

А1он
Околу стотина членови на „Бугарскиот културен клуб“ вчера пред споменикот на Даме Груев во Смилево, ја прославија 110 годишнината од Илинденското востание. Датумот е одбран