Илинденските коњаници поминаа во Велес

Од:

Илинденските коњаници во рамки на Илинденскиот марш на пат низ Македонија синоќа поминаа во Велес каде што ги пречекаа претставници на локалната самоуправи и граѓани.

dobivaj vesti na viber

Тие заедно положија букети цвеќе и се поклонија пред Споменикот на коњаникот во центарот на Велес во чест на Велешките војводи – Илинденци. Тие предизвикаа голем интерес посебно кај најмладите кои се израдуваа од нивното доаѓање.

Инаку на патот од Лисиче Скопско до Крушево каде ќе пристигнат на 2 август на по повод Илинден, деновиве им се приклучи и група од Источна Македонија.

Би можело да ве интересира

САД го честитаа празникот Илинден

Ана Ололовска

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири

Ана Ололовска

„Победа за сите“ – заеднички лајтмотив на чествувањата во Крушево, Пелинце и Скопје

Ана Ололовска

Денот на Републиката неработен за сите граѓани

Ана Ололовска

Одбележувањето на двата историски Илиндена без масовни собири и со здравствени протоколи

Ана Ололовска

Охридскиот кризен штаб за празничниот викенд најавува засилени контроли, препорачува придржување до заштитните мерки

Жарко Настоски

Leave a Comment

sixteen + eleven =