2 avgust

Македонија

ФОТО: Атмосферата во Скопје утрово

А1он
Денеска дел од македоснките политичари беа во Скопје и положија цвеќе пред споменикот на Методија Андонов-Ченто, претседателот на Президиумот на АСНОМ и пред спомениците на
Македонија

Во Гевгелија одбележана 110-годишнината од Илинденското востание

А1он
По повод 110-годинишнината од Илинденското востание и 69 години од првото заседание на АСНОМ, Општинскиот одбор на борците од Гевгелија денеска организираше одбележување на двата
Македонија

Иванов: Имаме завет од илинденците да ја градиме Македонија како демократска и просперитетна држава

А1он
Денес, на ден Илинден, се потсетуваме на Илинденското востание од 1903-та и на првото заседание на АСНОМ од 1944 година. На денешен ден, Илинден, недалеку
Македонија

ФОТО: СДСМ положи цвеќе пред Ченто, Карев и АСНОМ

А1он
Делегација од СДСМ, предводена од потпретседателите на партијата, Дамјан Манчевски, Фросина Ременски и Ванчо Узунов, претпладнево оддадоа почит и положија цвеќе пред споменикот на Методија
Македонија

Вељаноски: Ние не сме без идентитет, семе без корен, куќа без темел

А1он
Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, по повод одбележувањето на 110. годишнината на Илинден, пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ
Македонија

Македонците во Северна Америка го одбележуваат Илинден

А1он
Во десетици црковни општини низ Северна Америка денеска и во следните неколку денови се одбележува големиот македонски празник Илинден, со богослужби и со големи собири
Видео Македонија

(ВИДЕО) Заев: Илинден не потсетува на обврската дадена од тие што се бореле за земјава

А1он
„Демократски слободна, економски стабилна, целосно меѓународно признаена и почитувана, светла и современа Македонија – со тој копнеж, ние, денешните генерации го дочекуваме годинешниот 2 август,
Македонија

Илинденските коњаници поминаа во Велес

А1он
Илинденските коњаници во рамки на Илинденскиот марш на пат низ Македонија синоќа поминаа во Велес каде што ги пречекаа претставници на локалната самоуправи и граѓани.
Македонија

Коњицата со комити од Гостивар тргна кон Крушево

А1он
Шестнаесет коњаници, учесници на маршот „Патот на црешовото топче“ денеска од Гостивар тргнаа кон Крушево каде ќе присуствуваат на прославата по повод Илинден. Облечени во
Регион

ВИДЕО: Бугарска прослава на Илинден во Смилево

А1он
Околу стотина членови на „Бугарскиот културен клуб“ вчера пред споменикот на Даме Груев во Смилево, ја прославија 110 годишнината од Илинденското востание. Датумот е одбран