2 avgust

Македонија

СДСМ: Жално е што Груевски на Илинден зборува како на партиски митинг

А1он
Социјал-демократите преку соопштение порачаа дека е жално што и на денешниот голем празник, премиерот Груевски во својот говор, наместо да придонесе во афирмирање на идејата
Македонија

(ВИДЕО) Ангелов: ВМРО-ДПМНЕ си го присвојува Илинден

А1он
Лидерот на Достоинство, Стојанче Ангелов, при положувањето цвеќе на споменикот на АСНОМ во паркот „Жена борец“ ја обвини владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ дека си го присвојува
Македонија

Прохор Пчински и годинава без македоснка делегација

А1он
Вратите на манастирот Прохор Пчински и годинава останаа затворени за официјално празнување. Македонската влада и годинава не побара одбележување на годишнината од АСНОМ. Владата одлучила
Македонија

Груевски: Секој обид за оспорување на легитимитетот на нашите политики, ќе биде биде пресретнат со народот

А1он
Секој обид за оспорување на легитимитетот на нашите политики, ставови, позиции и гледишта, момент кој би стимулирал поделби или каков било момент кој засега негативно
Македонија

Во Крушево бројни делегации им оддадоа почит на илинденците

А1он
По повод 110 годишнината од Илинденското востание и Крушевската Република бројни делегации денеска положија свежи цвеќиња во Крушево и им оддадоа почит на илинденците. На
Македонија

Груевски: Лустрацијата е сојузник на асномска Македонија

А1он
Премиерот Груевски од Мечкин Камен посочи дека лустрацијата е процес кој е значаен за општеството и ја ужива поддршката од јавноста, и покрај сите обиди
Македонија

Илинден одбележан и во Прилеп

А1он
Со особена почит денеска во Прилеп се одбележаа двата Илиндена 110-годишнината од Илинденското востание, и 69-годишнината од заседанието на АСНОМ. Делегации од локалната самоуправа, Советот
Македонија

Семакедонска илинденска средба во Трново

А1он
Матицата на иселениците од Македонија и Светскиот Македонски конгрес во соработка со повеќе здруженија на граѓани и општина Битола денеска во потпелистерското село Трново по
Македонија

Груевски: Ајде да седнеме и да разговараме

А1он
Премиерот Никола Груевски од Мечкин Камен ги повика Обединете Нации на промена на форматот на разговорите со Грција, односно вклучување на експерти за решавање на