mitropolit

Македонија

Почина поранешниот митрополит Горазд

А1он
По долго боледување утрово почина поранешниот владика Горазд, првиот митрополит на Европската епархија на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. МПЦ-ОА соопшти дека вечното почивалиште
Македонија

Македонците во Северна Америка го одбележуваат Илинден

А1он
Во десетици црковни општини низ Северна Америка денеска и во следните неколку денови се одбележува големиот македонски празник Илинден, со богослужби и со големи собири