Коњицата со комити од Гостивар тргна кон Крушево

Од:

Шестнаесет коњаници, учесници на маршот „Патот на црешовото топче“ денеска од Гостивар тргнаа кон Крушево каде ќе присуствуваат на прославата по повод Илинден.

dobivaj vesti na viber

Облечени во одежда налик на онаа на комитите од пред стотина години, тие беа благословени од свештениците на гостиварското архиерејско намесништво во црквата „Св. Пречиста Богородица“.
Првата дестинација на патот долг двесте километри е Бигорскиот манастир каде ќе преноќат. Утре четата ќе положи заклетва и ќе биде избран годинешниот војвода.

– Минатите три пати иницијативата беше поддржана од граѓаните. Годинава, за таа цел формирано е здружение кое ја презема во целост организацијата. Идејата е да се зачува од заборав еден важен дел од Македонската историја, истакнаа од здружението „Бигорски Манастир-Патот по црешовото топче“.

Во Бигорскиот манастир, пред 110 години, монасите, како поддршка на востаниците, направиле четири топчиња и биле испратени за Крушево.

Би можело да ве интересира

САД го честитаа празникот Илинден

Ана Ололовска

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири

Ана Ололовска

„Победа за сите“ – заеднички лајтмотив на чествувањата во Крушево, Пелинце и Скопје

Ана Ололовска

Денот на Републиката неработен за сите граѓани

Ана Ололовска

Одбележувањето на двата историски Илиндена без масовни собири и со здравствени протоколи

Ана Ололовска

Охридскиот кризен штаб за празничниот викенд најавува засилени контроли, препорачува придржување до заштитните мерки

Жарко Настоски

Leave a Comment

15 + 19 =