liderska sredba

Македонија

Заев се откажа од лидерска по објавата на Мицкоски: Не гледам повеќе причина за тоа

А1он
Премиерот Зоран Заев не гледа причина да свика лидерска средба по денешната објава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук. Одговарајќи на новинарско прашање по денешната
Македонија

Пендаровски не планира да свика лидерска средба

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, не планира да свика лидерска средба, велат од Кабинетот на шефот на државата. -И самиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ
Македонија

Заев најави лидерска средба до крајот од годинава

А1он
Премиерот Зоран Заев најави дека до крајот на годинава ќе се одржи лидерска средба на која теми ќе бидат евроинтеграциите, ковид-кризата и други прашања од
Македонија

Заев останува на ставот за избори во јуни, очекува договор следната недела

А1он
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по лидерската средба кај претседателот на државата, Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за
Македонија

Садику: Парламентарните избори да се одржат на 14 јуни

А1он
Азем Садику од Демократската партија на Албанците (ДПА) по лидерската средба кај претседатеот Стево Пендаровски изјави дека тие предложиле парламентарните избори да се одржат на
Македонија

Касами: Беса ќе ја поддржи секоја одлука што ќе се донесе со кенсензус

А1он
Движењето Беса ја поддржува секоја одлука што ќе се донесе со консензус околу организација на парламентарните избори, рече претседателот на Движењето Беса, Билал Касами. Тој
Македонија

Села: Нема избори без ОБСЕ-ОДИХР

А1он
Република Северна Македонија не може да си дозволи да одржи избори без присуство на наблудувачката мисија на ОБСЕ-ОДИХР, изјави претседателот на Алијансата за Албаците, Зијадин
Македонија

Мицкоски бара исполнување на четири услови за датум за избори

Кристијан Ландов
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски соопшти дека неговата партија има четири услови кои треба да бидат исполнети за да се одржат предвремените парламентарни избори. Според
Македонија

Ахмети по лидерската: За датум ќе одлучиме кога ќе добиеме информации од институциите

Кристијан Ландов
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по лидерската средба рече дека ќе чекаат да добијат известување од Комисијата за заразни болести за тоа кога би можелo
Македонија

ВМРО ДПМНЕ: Со резерва да се земаат лажните брифинзи на СДСМ, Заев на лидерската осамен во желбата по цена на здравјето за брзи избори

А1он
Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение до јавноста, велат дека со резерва треба да се земат во предвид, според нив, лажните информации од СДСМ и нивните