Ковачевски со предлог до Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе добие избори ако гласа за уставните измени

Од:

Извори од Влада за „А1он“ брифираат дека премиерот Ковачевски на лидерската средба со Христијан Мицкоски дошол со план и конкретни три предлози.

Дел од предлозите на Ковачевски, како што дознава „А1он“ се двете најголеми македонски партии заеднички да застанат зад уставните измени и ервопската иднина на земјата и да ги изгласаат уставните амандмани во Собранието со што во Уставот би влегле Бугарите, а процесот кон ЕУ ќе продолжи со отворањето на конкретните поглавја.

Вториот предлог е веднаш после усвојувањето на уставните измени да се распишат избори како компромисно решение кое ќе значи продолжување на европскиот пат и обединување околу стратешкиот интерес на земјата“, велат нашите извори.

Ова му дава излез на Мицкоски со оглед на тоа што клучно барање на ВМРО-ДПМНЕ се предвремени парламентарни избори.

Би можело да ве интересира

Ковачевски – Штајнер: Поддршка од ОН за Северна Македонија како регионален центар на зелена енергија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Ковачевски – Ескобар: Европскиот пат на Северна Македонија е силно поддржан од САД

Ковачевски – Ескобар: Европскиот пат на Северна Македонија е силно поддржан од САД

Мицкоски: Сценариото на оската ДУИ – СДСМ и структури од поранешното раководство во ВМРО-ДПМНЕ нема да помине, уставни измени под бугарски диктат нема да има

Предраг Петровиќ

Муцунски: Претседателот Мицкоски ја има мојата целосна поддршка да ја предводи партијата до победа на следните избори

Предраг Петровиќ

Ковачевски: Обезбедуваме современа, ефикасна и дигитализирана јавна администрација