Ковачевски со предлог до Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе добие избори ако гласа за уставните измени

Од:

Извори од Влада за „А1он“ брифираат дека премиерот Ковачевски на лидерската средба со Христијан Мицкоски дошол со план и конкретни три предлози.

Дел од предлозите на Ковачевски, како што дознава „А1он“ се двете најголеми македонски партии заеднички да застанат зад уставните измени и ервопската иднина на земјата и да ги изгласаат уставните амандмани во Собранието со што во Уставот би влегле Бугарите, а процесот кон ЕУ ќе продолжи со отворањето на конкретните поглавја.

Вториот предлог е веднаш после усвојувањето на уставните измени да се распишат избори како компромисно решение кое ќе значи продолжување на европскиот пат и обединување околу стратешкиот интерес на земјата“, велат нашите извори.

Ова му дава излез на Мицкоски со оглед на тоа што клучно барање на ВМРО-ДПМНЕ се предвремени парламентарни избори.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Поминаа ден-два, пожарите не се под контрола, а лопатарот Мицкоски и министрите се шетаат

СДСМ: Кадровски дебакл на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, професор по физичко на заменичко место во МВР

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ прави притисок врз Антикорупциска да го скрие случајот фамилјарно патување за Вашингтон

СДСМ: За лошата состојба со пожарите да има одговорност, Владата на Мицкоски целосно потфрли

ВИДЕО: Серта гори петти ден, пожарите не стивнуваат

Патувањето на синот на премиерот во Вашингтон во фокусот, МНР вели не бил на сметка на државата