Nikola Dimitrov

Македонија

Димитров: За евентуално решение со Бугарија мора да расправа и Собранието

А1он
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров смета дека секое решение до кое би дошле Северна Македонија и Бугарија, а кое би овозможило кревање на
Македонија

Димитров: Одложувањето на пристапните преговори е непристојно, но и опасно за стабилноста на регионот

А1он
Северна Македонија докажа дека силно го застапува европскиот наратив на вредности и е стабилен партнер на европската сцена што придонесува за добросостојбата на регионот, изјави
Македонија

Димитров го пречека холандскиот премиер Марк Руте

А1он
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска го пречека претседателот на Владата на Кралството Холандија, Марк Руте, по повод неговата прва посета на Македонија.
Македонија

Димитров: Бугарското вето за Македонија е и вето на европската политика на Балканот

А1он
Иницијативата Отворен Балкан е комплементарна со европската интеграција. Отворен Балкан значи дека границите ќе бидат помалку значајни и дека ќе се искористи потенцијалот за зголемување
Македонија

Димитров од Белград: Регионалната соработка е апсолутно европска приказна

А1он
Регионалната соработка има исклучителна важност за остварување на заедничките стратешки определби на кои Владата е посветена без оглед на политичката ситуација, а потврда за тоа
Македонија

Димитров место Заев оди во Белград на состанокот на иницијативата „Отворен Балкан”

А1он
Поттикнувањето на регионалната соработка преку иницијативата „Отворен Балкан“ продолжува на работен состанок утре и задутре во Белград, на којшто во име на Владата на Република
Македонија

Димитров: Македонскиот пат кон ЕУ е посебно тежок, можеби најтежок

А1он
Македонскиот пат кон ЕУ е посебно тежок, за жал, можеби и најтежок. Почнавме меѓу првите и Договорот за стабилизација и асоцијација го потпишавме пред Хрватска
Македонија

Димитров: За ЕУ е многу поскапо да го игнорираат Балканот отколку сериозно да се ангажираат и да ни помогнат да го направиме европски

А1он
Во односите меѓу Србија и Северна Македонија нема посебни проблеми, изјави вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во интервју за белградска ТВ Н1. Тој воедно
Македонија

Димитров: Подобро да сме изненадени од добра вест, бидејќи имаме доволно искуство од разочарувања

А1он
Подобро е да сме изненадени од добра вест бидејќи имаме доволно искуство од разочарувања и неисполнети надежи. Многу е важно што во оваа фаза голем
Македонија

Димитров во Белград: За обнова на кредибилитетот на ЕУ во регионот, потребен е конкретен исчекор во најбрзо време

А1он
Самитот ЕУ-Западен Балкан во Словенија се случува во период кога кредибилноста на европското ветување за иднината на регионот е доведена во прашање, поради што е