dimitrov

Македонија

Регионалната соработка во фокусот на средбата Димитров – Брегу во Белград

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на маргините на првиот ден од Белградскиот безбедносен форум, вчера, одржа средба со генералната секретарка на Советот за регионална
Македонија

Димитров-Матуела: Македонија е подготвена за почеток на пристапните преговори со ЕУ

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска се сретна со Михаела Матуела, надлежна за Северна Македонија и Албанија ГД НЕАР во Европската комисија, која неодамна
Македонија

Како земја и народ да бидеме третирани со достоинството што го заслужуваме, побара Димитров од европските министри

А1он
Случајот на Северна Македонија е сериозен тест за европската перспектива на регионот и за постулатите на Унијата како заедница на вредности, што ја слави јазичната
Uncategorized

Во Охрид се собраа Рикер, Ципрас, Заев, Димитров…

А1он
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска на маргините на Преспа Форум Дијалогот, имаше средби со светски и европски високи претставници, на
Македонија

Димитров: Изјавата на португалската министерка е прилично несреќна, не го отсликува ставот на Лисабон

А1он
Португалскиот предлог се потпира на предлог преговарачката рамка што ја предложи Европската комисија, параграфот околу македонскиот јазик да остане таков каков што е со чиста
Македонија

Димитров за грчкиот весник „Та Неа”: Соработката е инвестиција во стабилноста

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров е уверен во, како што вели, историското значење на Преспанскиот договор бидејќи отвори можност за соработка меѓу двете држави,
Македонија

Димитров-Дендијас: Грција ја повтори поддршката за почеток на преговорите со ЕУ

А1он
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров,на маргините на Делфи економскиот форум, денеска во Атина, имаше тет а тет средба со грчкиот министер
Економија

Заев, Димитров и владина делегација денеска во Атина

А1он
Претседателот на Владата Зоран Заев и заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров ќе учествуваат на шестиот Делфи економски форум во Атина, а
Македонија

Димитров: Ако и годинава нема поместување во евроинтеграциите, целата европска иднина на Балканот бледнее

А1он
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров вели дека треба да се продолжи со разговори за наоѓање решение за спорот со Бугарија и почеток на