prespa forum

Uncategorized

Во Охрид се собраа Рикер, Ципрас, Заев, Димитров…

А1он
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска на маргините на Преспа Форум Дијалогот, имаше средби со светски и европски високи претставници, на
Македонија

Професор Ѓуровски: Преку инклузивните пристап и реформи на безбедносниот систем се доаѓа до балансиран безбедносен сектор

А1он
Проректорот на Универзитетот „Св.Климент Охридски„ проф. д-р Марјан Ѓуровски од Факултетот за безбедност е учесник и говорник на Меѓународната конференција „Преспа форум за дијалог 2021
Македонија

Царовска на Преспа форум дијалог: Младите преку градење пријателства го придвижуваат Западен Балкан кон европското семејство

А1он
„Поврзувањето на младите од регионот создава синергија која го забрзува процесот на интеграција на земјите од Западен Балкан во Европската Унија. Затоа, како претставници на
Македонија

Палмер: Разочарани сме што Скопје и Тирана не ги почнаа преговорите, ЕУ мора да си ги исполни ветувањата

А1он
Разочарани сме што прашањето за отворање на првите меѓувладини конференции за Северна Македонија и Албанија не беше решено и покрај силното застапување и разумните решенија
Економија

Бизнис панел на Преспа форум: Побрз развој и интеграција на регионот преку држави без царини и без тарифи

А1он
Во регион со 80 милионин жители потребно е да разговараме за градењето на нашата иднина заедно. Регионалната конкурентност ќе ја зајакне отпорноста на региоинот и
Македонија

Маричиќ: Ги поттикнувам граѓанските организации и медиумите да придонесат кон градење мостови меѓу С. Македонија и Бугарија

А1он
Несомнено улогата на медиумите е од исклучително значење, тоа е неопходниот и круцијален линк во процесот на евроинтеграција, порача денеска министерот за правда Бојан Маричиќ
Македонија

Околу 300 учесници, меѓу кои високи претставници од Европа и САД и над сто новинари на Првата меѓународна конференција во рамки на Преспа форумот за дијалог

А1он
Надградбата на пристапувањето кон ЕУ, следејќи го трендот што не само кај нас, туку и во регионот, но и во ЕУ, се наметна како стратешко