Состанок во форматот Б6 со специјалните претставници за Западен Балкан

Од:

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на Преспа Форумот за дијалог, беше домаќин на работниот појадок на високи претставници од регионот во форматот Б6, како и петте специјални претставници за Западен Балкан од САД, ЕУ, Обединето кралство, Германија и Австрија: заменик помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Габриел Ескобар, Мирослав Лајчак, Сер Стјуарт Пич, Мануел Сарацин и Јоханес Ајгнер.

dobivaj vesti na viber

„Земјите од Западен Балкан сè уште се борат да го најдат своето место меѓу развиените западни демократии, отпорни на глобалните предизвици. Сè уште ни недостасува одговор на некои од најитните отворени прашања со кои се соочува регионот, со цел поттикнување на суштинските дебати за економското закрепнување и просперитетот на Западен Балкан“, нагласи Османи.

Во тој контекст беше Б6 претставува автентична иницијатива способна да обезбеди брза директна комуникација за сите прашања што ги засегаат земјите од регионот.

Соочени со руската инвазија во Украина, регионалната соработка станува уште позначајна, особено во однос на демонстрирањето заедничко политичко лидерство и европско единство. Засилената регионална соработка и заедништво треба да бидат важни елементи на заедничкиот решителен настап кон ЕУ, поврзано со идното членство во Унијата.

Ваквиот состанок е особено значаен за зајакнувањето на регионалната соработка, особено што ова претставува прв пат клучните претставници за Западен Балкан да седнат заедно на иста маса, велат од МНР.

Иницијативата Б6 беше иницирана во рамки на минатогодишниот Преспа форум за дијалог во формат на министри за надворешни работи, со цел воспоставување непосредна и ефикасна комуникација за прашања од регионален интерес. Особено е значајна силната американска поддршка што беше демонстрирана во рамките на Стратешкиот дијалог со САД, што неодамна се одржа во Вашингтон.

Денешниот работен појадок е трет организиран состанок во рамки на форматот Б6, се наведува во соопштението на МНР.

Би можело да ве интересира

МНР не и се меша на Комисијата за историски и образовни прашања, таа била автономна

Горан Наумовски

Скопје ја повлече согласноста за почесен руски конзул во Битола

Ана Ололовска

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените

Ана Ололовска

САД со нова стратегија, МНР објаснува: Ќе не штитат од злобното влијание на Русија и Кина

Орце Костов

МНР: Постојано се бориме против сите злонамерни влијанија од трети држави

Горан Наумовски

Дисциплинска постапка за Зоран Дабиќ од Дипломатскиот синдикат

Горан Наумовски