dimitrov

Македонија

Димитров – Цакај: Скопје и Тирана стратегиски партнери, и сојузници во НАТО и ЕУ

А1он
Албанија беше трета земја членка на НАТО што го потпиша Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во Алијансата, а двете земји ќе споделуваат и
Македонија

Димитров: Македонија го признава Гуаидо за привремен претседател на Венецуела

А1он
Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров се огласи преку „Твитер“ за позициите во однос на случувањата во Венецуела, давајќи му поддршка на опозицискиот лидер Хуан
Македонија

Димитров во Букурешт на министерски состанок на ЕУ и земјите-кандидати за членство

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини и шефот на романската
Македонија

(ВИДЕО) Костадинов: Едвај 20 пратеници гласаа за интерпелацијата на Димитров

А1он
Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов во Собранието изјави дека едвај 20 пратеници гласале за интерпелацијата на министерот за надворешни работи, Никола Димитров што, како што
Македонија

Собранието не ја прифати интерпелацијата за министерот Димитров

А1он
Собранието на Република Македонија вечерва со 59 гласа „против“ и 20 гласа „за“ не ја прифати поднесената интерпелација од опозицијата за министерот за надворешни работи
Македонија

Македонија очекува за време на хрватското претседавање да се отвори првото поглавје од преговорите за членство во ЕУ

А1он
Не беа потребни само 27 години да се реши прашањето, туку и голема политичка волја, храброст и решеност да и се помогне и на нашата
Македонија

Шекеринска, Спасовски и Димитров без потврда дали ќе се кандидираат за претседател на РМ

А1он
Вицепремиерите Радмила Шекеринска и Оливер Спасовски, како и министерот за надворешни работи Никола Димитров, чии имиња се споменуваат како можни кандидати за претседател на Република
Македонија

Димитров до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Мора да научиме да служиме на цел, на кауза или идеја, не да служиме на личност

А1он
За жал дел од вас се уште се во старото, ќе ве чекам да дојдете во новото, порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, реплицирајќу
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ременски во одбрана на Димитров: Тој не е класичен политичар, туку визионер

А1он
Димитров прати порака дека е крај на ерата на поделбите и конфликтите, рече Фросина Ременски, на собраниската сеница на која на дневен ред е интерпелацијата