tupancevski

Македонија

Тупанчески: Мора да бидеме внимателни со ветингот, дали тој ќе биде парцијален или ќе се однесува на сите функционери

А1он
Министерот за правда Никола Тупанчески смета дека мора многу да се внимава за процесот на ветинг. Како пример ја посочи Албанија, која практично, по спроведувањето
Македонија

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит

А1он
Министерот за правда Никола Тупанчески , одговарајќи на новинарски прашања за положениот правосуден испит на Барлет Џафери во 2015 година рече дека некој функционер го
Македонија

Тупанчески: Државата е одлучна во процесот за постигнување дигитална трансформација на правосудството

А1он
Министерот за правда Никола Тупанчески присуствуваше на промоцијата на новата судница во Основниот кривичен суд Скопје како дел од оперативниот план за дигитализација на правосудството.
Видео Македонија

(ВИДЕО) Тие што треба да донесат правда се испотепаа, се купува ли слобода со пари – интервју со министерот Тупанчески

Кристијан Ландов
Најавено е носењето на новиот Кривичен законик, во чие креирање работење и министерот за правда Никола Тупанчески. Во интервју за „А1он“ тој открива дали и
Македонија

(ВИДЕО) Тупанчески го оправдува Џафери за отфрлање на референдумот: Тоа би значело отворање на Пандорината кутија

Кристијан Ландов
Никола Тупанчески, професор по право и министер за правда во интервју за „А1он“, посочува дека има аргументи за одбивање на иницијативата за референдум, но и
Македонија

Тупанчески: Новата зграда на Управен суд ќе обезбеди подобри услови за водење на судските постапки

А1он
Министерот за правда Никола Тупанчески присуствуваше на отворањето на новата зграда на Управен суд. „Управниот суд на Република Северна Македонија е мостот меѓу граѓаните и
Македонија

Тупанчески: Недонесувањето на Законот за работни односи ќе доведе до сериозни импликации на судскиот систем

А1он
Министерот за правда Никола Тупанчески смета дека недонесувањето на Законот за работни односи ќе доведе до сериозни импликации на судскиот систем. ,,Доколку не бидат изгласани
Македонија

Тупанчевски: Во КПД Идризово никој нема да биде поштеден од одговорност

А1он
Министерот за правда Никола Тупанчески на денешната прес конференција информираше за координираната акција во текот на вчерашниот ден која беше спроведена во КПД Идризово, а
Македонија

Тупанчески молчи за барањата за разрешување, опомената на Грковска не го промени неговото однесување

Кристијан Ландов
Министерот Никола Тупанчески молчи за барањата за негово разрешување, како и за неотповиклива оставка. Иако вицепремиерката Славица Грковска веќе писмено го опомена дека не е
Македонија

Најчевска се смее на опомената за Тупанчески: Гонете се! Лепенче со пчеличка на рачето му ставиле?

Кристијан Ландов
Одлуката на вицепремиерката за политики за добро владеење, Славица Грковска, да му изрече само писмена опомена на министерот за правда Никола Тупанчески наиде на потсмев