Македонија

Ковачевски им забрани на министрите да јадат морски плодови, бадеми и лешници во Владата

Кристијан Ландов
Во владиниот ресторан веќе нема да се јадат морски плодови, а од менито ќе бидат тргнати и бадемите и лешниците. Ова го најави премиерот Димитар
Македонија

(ВИДЕО) Вонреден прес на Ковачевски: Навреме ќе почне грејната сезона, училиштата и здравствените установи одат на регулиран пазар

Кристијан Ландов
Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15-ти почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има, бидејќи е отпочната постапка за издавање на лиценца за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Рашковски бега: Колку пари заработи од мекици, дали уште го вози Волвото, дали работи софтверот

Кристијан Ландов
Ексгенералниот секретар на Владата Драги Рашковски обвинет за незаконско тендерирање и набавка на софтвер, како и исплата на хонорари од кои земал за себе, нема
Видео Македонија

(ВИДЕО) Обвинителката Трајчева: Со сведочењето на Зеќири се потврдува обвинението за Рашковски

Кристијан Ландов
„Јас мислам дека да, впрочем не мислам – јас сум сигурна во тоа“. Ова е одговорот на обвинителката Ивана Трајчева која го гони Драги Рашковски
Видео Македонија

(ВИДЕО) Зеќири против Рашковски за софтверот: Владата не изрекува сообраќајни казни

Кристијан Ландов
Ексгенералниот секретар во Владата Мухамед Зеќири сведочеше против неговиот претходник во оваа институција Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше за системите кои ги имаше
Македонија

Рашковски купил систем за биометрија за Владата, иако бил известен дека е забранет за користење, тврди сведок

Кристијан Ландов
Ексгенералниот секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација (пр. со отпечаток од прст) за Генералниот секретаријат, иако имал укажување дека според Законот за заштита
Македонија

Нема привилегии за бегалците од Русија како што имаше за Украинците, Македонија не очекува мигрантски бран

Кристијан Ландов
Македонија не очекува мигрантски бран од Русија, иако Русите бегаат по наредбата од претседателот Владимир Путин за мобилизација на резервисти. Но, дури и да има
Македонија

Нема реакции од Османи кога Македонија се прогласува за бугарска, бурни осуди кога се навредува Бугарија

Кристијан Ландов
Бугарско знаме на споменикот на Гоце Делчев во Скопје. Изјави од европратеникот Ангел Џамбаски во кои вели: „Ние сме еден народ разделен со вештачка граница“,
Македонија

Владата нема договорено решение за парното во Скопје, Ковачевски: Сега работиме

Кристијан Ландов
Владата има 19 дена да најде решение како ќе ги стопли жителите на Скопје, откако БЕГ кажа дека нема намера да го снабдува градот со
Македонија

По четири години турбо работа: Обвинителство утврди дека пицеријата на Нефи е дивоградба и го гони

Четири години му требаа на охридското Обвинителство за да ја види дивоизградената тераса на Нефи Усеини во старото градско јадро на Охрид, кај Чинарот. Скоро