Македонија

Министерот Шаќири за процент не сака да разговара, договор за платите на наставниците до вторник

И на новата средба помеѓу претставниците на СОНК и министерот за образование Јетон Шаќири, нема договор за платите на наставниците и воспитачите. Се разговарало за
Македонија

Вишото обвинителство смета дека Зеќири ќе избега и влијае на сведоци ако биде ослободен од притвор

Кристијан Ландов
Вишото јавно обвинителство смета дека гаранција на Мухамед Зеќири од 280 илјади евра не е доволна за да гарантира дека нема да избега и да
Македонија

Кои се кандидатите за уставни судии: Климовски, Витларов од едната, Јовески, Скендер предлог од другата страна

Кристијан Ландов
Професорите Саво Климовски, Родна Живковска и Тодор Витларов се дел од предлозите за уставни судии на ВМРО-ДПМНЕ, дознава „А1он“. СДСМ пак ќе ги предложи актуелниот
Видео Македонија

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов
Лазар Јанев, адвокат и син на ексспецијалната обвинителка Катица Јанева, која е осудена за „Рекет“, за првпат за „А1он“ раскажа што се случувало откако била
Македонија

(ВИДЕО) Хаос во Собранието, Џафери до Мицевски: Оди седи на твое место ако не си за тепање

Кристијан Ландов
Хаос се случува за време на собраниската седница која трае и по работното време на Собранието. Координаторот на пратеничката група Никола Мицевски прво бараше процедурално,
Македонија

Боки 13 остана пред судот, наместо на рочиште каде се бара да го врати милионот

Кристијан Ландов
Судењето на кое се бара Бојан Јовановски-Боки 13, Катица Јанева и државата да вратат дел од 1,5 милиони евра на бизнисменот Орце Камчев се одложи.
Македонија

Шести ден штрајк на осудените за Диво Насеље, бараат подобри услови

Кристијан Ландов
Од девет лица, петорица осудени за настаните во Диво Насеље, Куманово штрајкуваат една недела со глад и одбиваат да излегуваат на прошетка во затворот „Скопје“
Македонија

„Одма на бесилка“, „Козо“, „Овцо“ – јавноста со закани и вулгарности кон Андреа, професорот Калајџиев смета дека сите се јаки патриоти на прсти

Кристијан Ландов
Потегот на евровизиската претставничка Андреа со фрлањето на македонското знаме во Торино наиде на бурни реакции во јавноста. На социјалните мрежи, освен критики, има и
Македонија

ВИДЕО: „Да не платија?“, „Драги треба да направи распределба“, пишувале обвинетите откако го добиле тендерот за софтверот на Рашковски

Кристијан Ландов
Обвинителката Ивана Трајчева на рочиштето за предметот „Софтвери“ каде првообвинет е Драги Рашковски презентираше разговори помеѓу Даниел Станчев кој е сопственик на фирмата „Инвока груп“
Македонија

Судот ниту со гаранција во имот не го пушта Зеќири од притвор, доби нови 30 дена

Ексгенералниот секретар Мухамед Зеќири останува во притвор кој го издржува во затворот „Скопје“ во Шутка. Ова е одлуката на Кривичен суд, по истекот на првиот