vladimir taleski

Македонија

Пеливанов го повлече обвинението за „Транспортер 2“ каде го обвинуваше Владимир Талески за штета врз буџетот од 70 илјади евра

Кристијан Ландов
Обвинителот Трајче Пеливанов го повлече обвинението за „Транспортер 2“ против ексградоначалникот на Битола Владимир Талески, екссекретарот на општината Слободан Бончановски, тројца поранешни директори на училишта
Македонија

Апелација ги намали казните во „Транспортер“, Владимир Талески треба да лежи седум наместо осум години затвор

Кристијан Ландов
Апелација му ја намали казната на ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески за една година за предметот „Транспортер“. Сега треба да одлежи седум години затвор наместо
Македонија

Талески им овозможил на фирми да вршат превоз на патници без да плаќаат надомест

А1он
Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, им овозможил на две фирми да вршат превоз на патници без да плаќаат надомест за линиски превоз, со што
Македонија

НСДП Битола: Постои опасност градоначалникот Талески да го повтори делото и да влијае врз сведоците

А1он
Општинската организација на НСДП – Битола, изразува сериозна загриженост дали мерката куќен притвор определена врз градоначалникот Владимир Талески се спроведува и исполнува според закон. „Со
Македонија

Јавна седница во Апелација за притворот на Талески

А1он
Денеска во Апелациониот суд во Скопје ќе се одржи втора јавна седница на која ќе се разгледува одлуката за куќниот притвор на градоначалникот на Битола,
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Катица Јанева се изживува со Владимир Талески, за неправдата некој ќе сноси одговорност

А1он
Ниту постои било каква вина кај градоначалникот Владимир Талевски, ниту пак тој се обиде во изминативе 30 дена да избега или да влијае на истрагата,
Македонија

Талески: Не може со една снимка да се прави политичка хајка

А1он
По два и пол часа распит во Специјалното јавно обвинителство, градоначалникот на Битола, Владимир Талески замина со полициска придружба. На заминување тој кратко коментираше дека
Македонија

Владимир Талески останува во домашен притвор, одлучи Апелациониот суд

А1он
Апелациониот суд не ја прифати жалбата на битолскиот градоначалник Владимир Талески и го потврди домашниот притвор во траење од 30 дена. – Апелационен суд Скопје