transporter

Македонија

Врховен суд: Пресудата за „Транспортер“ во која е осуден битолскиот градоначалник Владимир Талески е законски изречена

А1он
Врховниот суд на Република Северна Македонија ја објави пресудата за предметот КВП-КОК2-6/23 познат во јавноста како „Транспортер“, со која се одбиваат барањата на осудените во
Македонија

Талески останува во затвор – Врховен пресече, пресудата е законска

А1он
Врховниот суд смета дека пресудата за случајот „Транспортер“ во која поранешниот битолски градоначалник Владимир Талески доби затворска казна е законски изречена. „Советот за казниви дела
Македонија

Коалиција за правично судење за „Транспортер”: Како Апелација изрече условни казни за дело каде минимум казна е пет години?

А1он
Денеска Апелациониот суд Скопје, на својата веб страна објави јавно соопштение со кое ја информира јавноста дека е донесена второстепена пресуда по предметот „Транспортер“. Во
Македонија

Апелација ги намали казните во „Транспортер“, Владимир Талески треба да лежи седум наместо осум години затвор

Кристијан Ландов
Апелација му ја намали казната на ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески за една година за предметот „Транспортер“. Сега треба да одлежи седум години затвор наместо
Македонија

Вишото обвинителство Скопје побара да се одбијат жалбите од обвинетите во „Транспортер“

А1он
Вишото јавно обвинителство Скопје побара да се одбијат како неосновани жалбите поднесени од обвинетите во предметот „Транспортер“, а делумно да се уважи жалбата на Основното
Македонија

„Транспортер“: Од фирмите треба да се вратат над 34 милиони, ако немаат ќе се конфискува имот од осудените

Кристијан Ландов
Единаесет правни субјекти треба да вратат над 34 милиони денари во случајот „Транспортер“ пресуди Кривичниот суд. Судијката Добрила Кацарска потенцираше дека доколку овие фирми немаат
Македонија

Владимир Талески осуден на 8 години затвор во „Траспортер“

Кристијан Ландов
Судечкиот совет во случајот „Транспортер“ донесе пресуда со која го осуди ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески, на 8 години затвор за проневера на речиси 360.000
Македонија

Отсуството на обвинетиот Владимир Талески го одложи судењето за „Транспортер“

А1он
Судското рочиште за „Транспортер“ се одложува за 4 март поради отсуство на обвинетиот Владимир Талески, кој за тоа доставил медицинска документација. Судијката Добрила Кацарака, рече