Владимир Талески осуден на 8 години затвор во „Траспортер“

Од:

Судечкиот совет во случајот „Транспортер“ донесе пресуда со која го осуди ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески, на 8 години затвор за проневера на речиси 360.000 евра заедно со уште 20 лица кои се прогласени за виновни за разни кривични дела.

„Обвинетиот Владимир Талески го сторил кривичното дело злоупотреба на службената положба и овастувањето“, соопшти судијката Добрила Кацарска.

Обвинителот на СЈО, Трајче Пеливанов, побара пауза за да се произнесат за мерките на претпазливост, кои некои од обвинетите ги имаат, но и за изречување нови за другите осудени.

Случајот „Траспортер“ беше отворен во април 2016 година.

Би можело да ве интересира

Врховен суд: Пресудата за „Транспортер“ во која е осуден битолскиот градоначалник Владимир Талески е законски изречена

Горан Наумовски

Талески останува во затвор – Врховен пресече, пресудата е законска

А1он

Коалиција за правично судење за „Транспортер”: Како Апелација изрече условни казни за дело каде минимум казна е пет години?

Катерина Ѓуровски

Апелација ги намали казните во „Транспортер“, Владимир Талески треба да лежи седум наместо осум години затвор

Кристијан Ландов

Вишото обвинителство Скопје побара да се одбијат жалбите од обвинетите во „Транспортер“

„Транспортер“: Од фирмите треба да се вратат над 34 милиони, ако немаат ќе се конфискува имот од осудените

Кристијан Ландов