talevski

Македонија

Талески останува во затвор – Врховен пресече, пресудата е законска

А1он
Врховниот суд смета дека пресудата за случајот „Транспортер“ во која поранешниот битолски градоначалник Владимир Талески доби затворска казна е законски изречена. „Советот за казниви дела
Македонија

Врховен ја прифати жалбата на СЈО, Апелација пак ќе одлучува за притворот на Талески

А1он
Врховниот суд на Република Македонија ја уважи жалбата на СЈО по одлуката на Апелацискиот суд Скопје во врска со мерката куќен притвор за градоначалникот на Битола
Македонија

ЛДП: Итна оставка на Талески и избори за нов градоначалник на 11 декември

А1он
Битола во овој момент нормално не функционира, Битола се мачи, Битола дише на жабри. Градоначалникот е во притвор веќе трет месец, и никој не знае
Македонија

Талески: Немам сторено кривично дело, се чувствувам супериорно

А1он
Градоначалникот на Битола, Владимир Талески кој во четврток присуствуваше на јавна седница на којашто се расправаше за куќниот притвор којшто му беше продолжен, по седницата
Македонија

Талески пристигна на распит во СЈО

А1он
Битолскиот градоначалник Владимир Талески, кој е првоосомничен во случајот „Транспортер“, денеска во 12 часот пристигна на распит во Специјалното јавно обвинителство. Специјалното јавно обвинителство ги
Македонија

Талески на распит во Кривичниот суд

А1он
Битолскиот градоначалник, Владимир Таллески пристигна во Кривичниот суд каде треба да даде исказ за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Транспортер“. Тој беше придружуван од адвокатот
Македонија

СЈО бара притвор за градоначалникот на Битола

А1он
Специјалното јавно обвинителство излезе со соопштение преку кое истакнува дека бара притвор за градоначалникот на Битола во врска со случајот „Транспортер“. Во продолжение, целосно соопштението