zeneva

Свет

(ВИДЕО) Женева пред средбата Бајден-Путин: Блокирани улици, оклопни возила, снајпери

А1он
Американскиот претседател вчера пристигна во Женева. По средбата со швајцарскиот претседател и шефот на дипломатијата, тој се повлече во хотелот каде требаше да престојува до
Македонија

Жерновски во Женева на 40-та сесија на Советот за човекови права на ОН

А1он
Делегација на Министерството за надворешни работи, предводена од заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, од 25-ти до 27-ми овој месец престојуваше во Женева, каде
Македонија

Владина делегација на одбрана на VI-ти Периодичен Извештај по Конвенцијата за елиминација на сите форми на дискриминација на жената во Женева

А1он
Делегација на Владата на Република Македонија, предводена од Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска присуствуваше на одбрана на VI-ти Периодичен Извештај по Конвенцијата
Македонија

(ВИДЕО) Филипче: Резистентноста на антибиотици меѓу најголемите закани за здравјето

А1он
Резистентноста на антибиотици е една од трите најголеми закани за нашето здравје и време е да ја кренеме свесноста за овој голем јавно-здравствен проблем, истакна
Економија

(ВИДЕО) Анѓушев и Филипче на Светскиот инвестициски форум: Македонија е стабилна земја со добри услови за водење бизнис

А1он
Владина делегација, предводена од вицепремиерот за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерот за здравство д-р Венко Филипче, денес учествуваше на активности во рамките на
Свет

Учесниците на Конференцијата во Женева апелираат за полова еднаквост

На третата сесија од дводневната конференција во Женева на тема „Нееднаквост, социјална инклузија (или општествена вклученост) и права“ беше потенцирано дека голем број групи, посебно
Македонија

Женева: Презентиран напредокот на Македонија, но и проблемите во однос на сексуалното здравје

Советничката на македонскиот министер за здравство, Симона Атанасова денеска на првата сесија на Меѓународната конференција за население и развој во Женева го презентираше напредокот на
Свет

Сириската влада нема да учествува во дијалогот со опозицијата доколку се инсистира на оставка на Асад

А1он
Сириската влада нема да учествува на никаков дијалог со опозицијата, доколку сириските опозициски претставници настојуваат претседателот Башар ал Асад да биде отстранет од функцијата, изјави