Жерновски се потпиша во книгата за жалост за смртта на Клаус Кинкел

Од:

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски ја посети денеска германската Амбасада и во име на Министерството за надворешни работи се потпиша во книгата на жалост по повод смртта на поранешниот министер за надворешни работи на Германија, Клаус Кинкел.

dobivaj vesti na viber

-Како германски министер за надворешни работи, Кинкел го поплочи патот на денешна силна Германија, по нејзиното обединување. Веруваше во обединета Европа, која нема да биде само политички и економски сојуз, туку ќе биде систем на вредности кои ќе ги споделуваат денешните и идни генерации. Овие простори ќе го паметат по личната посветеност за создавање траен мир и соживот во регионот, кој ќе биде интегриран во Европската унија. Да ги продолжиме неговите идеали, напиша Жерновски во Книгата на жалоста.

Би можело да ве интересира

Извршителот на нападот со автомобил во Германија во 2020 година е осуден на доживотен затвор

Горан Наумовски

МНР не и се меша на Комисијата за историски и образовни прашања, таа била автономна

Горан Наумовски

Четиригодишно момче прегазено од валјак во Германија

Четиригодишно момче во Германија прегазено од валјак, починало на лице место

А1он

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

А1он

Скопје ја повлече согласноста за почесен руски конзул во Битола

Ана Ололовска